OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Leśna

Ostatnia zmiana: 2018-08-30

Opis ogólny
Opis infrastruktury: Na stacji a także na całej linii do Lubania Śl są ślady po trakcji elektrycznej (małe bramki na stacji Leśna oraz stopy fundamentowe po słupach trakcyjnych ze zbrojeniami i poniemieckimi śrubami!!!). Są też miejscami poniemieckie słupki hektometrowe. Tory na stacji raczej nieprzejezdne, a po za stacją miejscami zdewastowane lub rozebrane - pozostały tylko ślady po przejazdach na szosie oraz fragmenty podkładów (na samej stacji prawdopodobnie żeliwnych lub z innego podobnego materiału). (info: krzysiek, 2006-01-06)

Trwają prace na torach.Budowana jest bocznica do załadunku kamienia. Oczyszczono tory z Lubania. Ma ruszyć transport towarowy. Od grudnia mają być pociągi osobowe. (info: Andrzej Chruściński, 16-06-2008)

Opis budynków: Budynek zaadaptowany do innych celów. Pamiętam że wewnątrz budynku tuż przy kasach w hallu była miniaturowa fontanna - czy nadal istnieje nie wiem. Magazyny i rampa przylegające do budynku również zaadaptowane do innych celów. (info: krzysiek, 2006-01-06)

W budynku dworca działają dwa komisy różnych rzeczy używanych. Plac przed dworcem jest dworcem autobusowym. (info: Bolesław Wojtyniak, 2008-01-22)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma, być może były
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  10,831 Lubań Śląski – Leśna (337)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Leśna Zakład Kruszyw (woj. dolnośląskie) 0,73 km
Kościelniki Górne (woj. dolnośląskie) 2,30 km
Kościelniki Dolne (woj. dolnośląskie) 4,48 km
Kościelniki Średnie (woj. dolnośląskie) 5,57 km
Jindřichovice pod Smrkem (Czechy) 7,27 km
Kościelnik (woj. dolnośląskie) 7,40 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Michael (2021-01-26 23:10:06)
    Do końca lat 80. dużo PKS-ów jeździło, i dworzec spełniał w jakimś stopniu swoją rolę poczekalni. Budynek żył w tamtym czasie. Teraz to w zasadzie powolna krocząca dewastacja. Miasto powinno zagospodarować go w jakiś sensowny sposób, by służył miejscowej społeczności.
  • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2021-01-27 23:52:32)
    Dopóki funkcjonowały ZPJ Dolwis, kursowało sporo autobusów przywożących ludzi do pracy z okolicznych miejscowości. Część kursów była współfinansowana przez zakład. Po jego upadku zapotrzebowanie na przewozy spadło. Nie opłacało się już utrzymywać takiego gmachu na te kilka kursów do Lubania. Teraz, mimo przejezdności linii i stałych przewozach kruszyw nie ma nawet tematu o wahadle do Lubania. Cudów w sprawie dworca bym się nie spodziewał.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Leśna

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...