OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Sławoszewek

Ostatnia zmiana: 2018-11-26

Opis ogólny
Stację Sławoszewek wybudowano i uruchomiono w 1988 roku po likwidacji odcinka Cegielnia - Kleczew - Jabłonka Słupecka - Złotków. Decyzję tę wymusił postęp prac pochłaniającej kolejne tereny Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie (odkrywka Kazimierz Północ).
Pierwotnie, przystanek osobowy i ładownia znajdowały się kilkaset metrów na północny wschód, tuż za ulicą Parkową. Linia w Sławoszewku skręcała w prawo i biegła śladem dzisiejszej ulicy Dojazdowej, a po przecięciu Parkowej, prowadziła dalej na północ w kierunku Wilczyna (praktycznie nieużywany w powojennym ruchu pasażerskim odcinek rozebrano wiosną 2012 r.).
Nowy szlak do Złotkowa wytyczono zaś prosto, przez wieś Roztoka, skutecznie omijając położone na południe od niego tereny odkrywki.
W Sławoszewku powstał piętrowy, murowany budynek stacyjny z pełnym zapleczem technicznym i nowoczesną infrastrukturą (semafory świetlne). Zrezygnowano jednak z budowy peronu, choć znajdował się on zarówno w planach konstrukcyjnych, jak i na pulpicie świetlnym nastawni. Znikomy ruch pasażerski (dwie pary pociągów z Sompolna, kursujące tylko w sezonie 1988-1989) był przyczyną wycofania się z zamiaru uruchamiania kasy biletowej i poczekalni, choć oba pomieszczenia były już w pełni przygotowane.
Ostatni pociąg przejechał przez stację Sławoszewek 14 czerwca 2003 r. Był to skład ekspedycyjny relacji Gniezno Wąsk. - Powidz - Anastazewo - Sompolno i z powrotem. Ta data oznacza przeddzień zakończenia jej działalności… (info: polo)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
semafory: świetlne zlikwidowane
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Złotków – Biskupie Konińskie  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Sławoszewek (dawna lokalizacja) (woj. wielkopolskie) 0,43 km
Cegielnia (woj. wielkopolskie) 0,84 km
Wielkopole (woj. wielkopolskie) 2,98 km
Kleczew (woj. wielkopolskie) 4,02 km
Góry (woj. wielkopolskie) 5,60 km
Biskupie Konińskie (woj. wielkopolskie) 5,74 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Sławoszewek

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...