OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Dzietrzniki

Ostatnia zmiana: 2016-09-07

Opis ogólny
Opis ogólny: Wydaje mi się, że stacja kolejowa Dzietrzniki mieściła się kiedyś w innym miejscu, tuż za istniejącym przystankiem osobowym (jadąc w stronę Herb Nowych, około kilomert dalej po prawej stronie). Jest tam budynek wyglądający na dworcowy lampy oświetleniowe nad torami, które wcześniej znajdowały się być może na peronie. (info: patryket22, 2007-10-02)

Przed rokiem 1983 dworzec Dzietrzniki znajdował się w lesie "poniżej" wsi w stronę Częstochowy i tak nadal jest nadal zaznaczany np. na wydaniu turystycznym mapy topograficznej M-34-25/26 1:100.000 z 1995 r. na pewno był to biały murowany piętrowy budynek.

W związku z uruchomieniem Centralnej Szkoły Instruktorów Harcerskich ZHP "Nawdawciański Gród" w Załęczu Wielkim - Kępowiźnie (1983 r.), został uruchomiony przystanek Dzietrzniki o około 1 km od dworca w stronę Wielunia, aby kursantom z całej Polski ułatwić dojazd do Szkoły (prawdopodobnie zbiegło się to również z elektryfikacją tego odcinka). Na pewno korzystałem z niego jako pracownik Szkoły, a miało to miejsce między majem a listopadem 1984 i na pewno na odcinku Pątnów - Wieluń kursował zastępczy autobus kolejowy w zwiazku z robotami torowymi na tym odcinku (elektrtyfikacją?)

Nowy przystanek został zlokalizowany tuż przy przejeździe kolejowym w Dzietrznikach (i jego fotografia jest w serwisie), po lewej stronie licząc od centrum wsi.

Czy był okres, kiedy funkcjonowały oba? Wątpię, ale nie wiem na pewno.

Początkowo stał tam (tuż przy drodze) szary barakowóz bez kół, przedzielony na pół i pełniący rolę kasy i poczekalni (wiążą się z nim moje osobiste wspomnienia, było to lato 1987 albo 1990). Symetrycznie względem drogi do barakowozu stała murowana budka dróżnika. Oba obiekty rozebrano, o ile pamiętam pod koniec lat 90.

Bezpośrednim inicjatorem uruchomienia przystanku w nowym miejscu był prawdopodobnie ówczesny Komendant Szkoły, Jerzy Kowalski, obecny dyr. Muzeum w Sieradzu. (info od: Piotr Jerzy Piotrowski, Wieluń, 2009-03-08)
Dane tabelaryczne
Województwo: łódzkie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne i/lub kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: HAFAS:5101036
IBNR:7120
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  46,691 Herby Nowe – Oleśnica (181)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Pątnów Wieluński (woj. łódzkie) 4,88 km
Janinów (woj. opolskie) 6,47 km
Jaworzno koło Wielunia (woj. opolskie) 11,56 km
Wieluń (woj. łódzkie) 11,90 km
Wieluń Wąskotorowy (woj. łódzkie) 13,31 km
Wieluń Cukrownia (woj. łódzkie) 13,52 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Dzietrzniki

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...