OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Trzebież Szczeciński

Ostatnia zmiana: 2019-12-08

Opis ogólny
Opis infrastruktury: Lokomotywownia mimo wpisania na listę zabytków rozebrana niemal całkowicie w sierpniu 2011r. (info: MK, 20-08-2011)

Opis budynków: Z lokomotywowni udało się ocalić trzy ściany. Gruzy miały zostać z wieży ciśnień i noclegowni. Taki los dla stuletnich zabytków przewidziała spółka PKP. Sprawa trafiła do prokuratury.

- W ubiegłym roku uroczyście obchodziliśmy stulecie linii kolejowej Police-Trzebież - mówi Antoni Kłys, gminny pełnomocnik ds. zabytków. - Tyle też lat liczy lokomotywownia z unikatową obrotnicą biegu parowozów, noclegownia, wieża ciśnień czy zamieszkały obecnie budynek dworca po drugiej stronie torów. Właśnie do lokomotywowni wjechały buldożery. Mieszkańcy Trzebieży podnieśli rwetes. Zadzwonili do gminy.

- Przyjechałem na miejsce, a tu maszyny rozwalają budynek, ludzie demontują elementy stalowe obrotnicy, szyny, ładują na kontenery - relacjonuje Władysław Diakun, burmistrz Polic. - A szef firmy pokazuje mi umowę na rozbiórkę. Jakiś absurd. Antoni Kłys zapewnia, że obiekty figurują w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

A w takim przypadku, bez konsultacji z wojewódzkim konserwatorem, nie wydaje się zgody na rozbiórkę. Potwierdziliśmy informację w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Jak również fakt, że nikt nic nie uzgadniał z konserwatorem w sprawie tych budynków.

Mariusz Jankowski, zastępca dyrektora PKP SA, poznańskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami (właściciel obiektów) tłumaczył wczoraj, że nakaz rozbiórki obiektów otrzymał od wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

- W takich przypadkach nie zadajemy sobie pytania, czy jest to zabytek - dodał. - Dach lokomotywowni był w takim stanie, że i tak trzeba było go rozwalić. My ponosimy koszty podatkowe. Próbowaliśmy sprzedać działkę i obiekty, ale nie było zainteresowania.

W efekcie w Trzebieży pojawiła się poznańska firma wyłoniona w przetargu przez kolejową spółkę do rozbiórki zabytkowych obiektów.

- Obiekty w Trzebieży sprawdziliśmy podczas rutynowej kontroli - mówi Henryk Świtaj, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

- Były w stanie zagrażającym bezpieczeństwu ludzi, niezabezpieczone, groziły katastrofą budowlaną. Ale przed wydaniem decyzji o rozbiórce inspektor przeprowadził postępowanie administracyjne.

Przedstawiciel PKP Nieruchomości oświadczył, że nie jest zainteresowany remontem dodając, że obiekty nie są objęte jakąkolwiek ochroną. Mamy to w protokołach. Stąd decyzja. Kiedy okazało się, że budynki są w ewidencji zabytków, inspektor budowlany cofnął decyzję.

- Prowadzimy setki podobnych spraw, wydajemy decyzje, ale w przypadku obiektów chronionych zawsze uzgadniamy z konserwatorem zabytków - tłumaczy inspektor.

- Tutaj nie mieliśmy wiedzy, że to obiekty pod ochroną konserwatorską. A zagrożenie budowlane dla ludzi było. Burmistrz Polic złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

(info: Michał z Dąbia, 22-08-2011)
Dane tabelaryczne
Województwo: zachodniopomorskie
dodatkowe tory: są, częściowo zdatne do eksploatacji
budynki: budynek dworca - zmienione przeznaczenie (mieszkania). Budynek nastawni dysponującej na wjeździe od strony Polic wyburzono prawdopodobnie w 2011 roku.
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:8412
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  35,685 Szczecin Główny – Trzebież Szczeciński (406)  
  Trzebież Szczeciński – Trzebież Szczeciński Port  
  Trzebież Szczeciński – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Trzebież Szczeciński Port (woj. zachodniopomorskie) 2,09 km
Niekłończyca Uniemyśl (woj. zachodniopomorskie) 3,22 km
Dębostrów (woj. zachodniopomorskie) 4,79 km
Jasienica (woj. zachodniopomorskie) 8,48 km
Police Chemia (woj. zachodniopomorskie) 10,45 km
Police Zakład (woj. zachodniopomorskie) 10,57 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 SW (2018-11-04 18:52:12)
    Będąc dziś w Trzebieży to stan infrastruktury od Polic do Trzebieży jest zadowalający mimo pojedynczych kursów skali roku. Na szlaku brak jakiś większych drzew, krzaków jak na taką linie. Wygląda jak by ruch zamarł niedawno a nie dekadę temu.
  • #2 Bogusław M. Hanć, RS Szczecin Dąbie (2021-09-20 14:21:23)
    To był mój dom, tam zostało "kawałek" mnie...... mieszkałem ( mieszkaliśmy) na 1 piętrze, nad bufetem - był tam, gdzie te duże okna na dole- jak się patrzy stojąc na peronie 2 . Mama pełniła Służbę ruchu jako dyżurny ruchu [rsp] peronowy, i na nastawni dysponującej "Tz", którą niedawno zburzono, mam zdjęcia z oddania w pełni zelektryfikowanej stacji. Mój wujek składa meldunek, Naczelnemu Dyrektorowi Pomorskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, wtedy w latach: 1979-1989 tę funkcję sprawował bardzo dobry i otwarty Człowiek- inż. Bogdan Matałyga, pochodził z Krakowa i jak zakończyła się Jego po Ziemi wędrówka, wrócił do miasta, które tak kochał...Dziękuję Panie Dyrektorze...

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Trzebież Szczeciński

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...