OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Radzikowice

Ostatnia zmiana: 2016-09-06

Opis ogólny
Opis ogólny: Do przełomu lat 60/70 XX w. istniała tam baza przeładowcza, produktów rolnych, a przede wszystkim drewna z lasów z Biechowa. Załadunek odbywał się z placu na bocznicę. (info: Piotr Regeńczuk)

Na północ od stacji Radzikowice, w niewielkim lesie, znajdują się resztki dawnego lotniska wojskowego. Sądząc po ciągnących się tam umocnieniach skarp, prawdopodobnie do lotniska dochodziła bocznica kolejowa. (info: Jędrek z Nysy, 2004-11-20)

Opis infrastruktury: 2-3 tory należące do bocznicy kolejowej usytuowanej po drugiej stornie drogi. Dojazd oraz plac bocznicy wyłożony kostą brukową. Semafory zostały usunięte około roku 1994. Ich elementy lub ślady jeszcze można odnaleźć. Po wywyadzie przeprowadzonym - narazie z rodzinką - dowiedziałem się iż w Radzikowicach istniały rampy pomagające w załadunku drewna i przeładunku płodów rolnych. Na stacji ładowano między innymi zboże ze specjalnego budynku-pomostu. Zboże było częściowo nawet magazynowane w nieistniejących już budynkach. Co ciekawe jakieś 500-700 metrów od stacji znajduje się wiadukt przystosowany do przerzutu sporych ładunków. (info: Piotr Regeńczuk)

Na północ od stacji Radzikowice, w niewielkim lesie, znajdują się resztki dawnego lotniska wojskowego. Sądząc po ciągnących się tam umocnieniach skarp, prawdopodobnie do lotniska dochodziła bocznica kolejowa. (info: Jędrek z Nysy, 2004-11-20)

Opis budynków: Budynek: cegła, budowany na przełomie XIX/XX wieku. Budynek dwupiętrowy mieszkalny, budynek socjalny, techniczny i stróżka z której zamykane były semafory. Poczekalnia - jedno pomieszczenie (10 na 3 metry, ogrzewane piecem kaflowym). W latach 80 XX w. można było kupić bilet u osoby ze stróżki. Budynki zostały wybudowane w roku 1905. Są 2 kondygancyjne - zatem mają jeszczcze piwnicę. Powierzchnia wynosi 171,85 m2 z czego 73m2 zajmują terey mieszkalne. (info: Piotr Regeńczuk)

Budynki socjalne,techniczne,magazynowe,poczekalnia - adaptowane na mieszkania - zostały wyburzone latem tego roku. lipiec-sierpień 2005. (info: Piotr Regeńczuk)
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 1
kody: IBNR:6380
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  144,846 Katowice – Legnica (137)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Goświnowice (woj. opolskie) 4,02 km
Myśliczyn (woj. opolskie) 5,89 km
Nysa Miasto (woj. opolskie) 6,22 km
Nysa (woj. opolskie) 6,41 km
Nysa Dworzec Mały (woj. opolskie) 7,12 km
Biała Nyska (woj. opolskie) 7,63 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Radzikowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...