OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Hagenwerder

Ostatnia zmiana: 2016-09-06

Opis ogólny
Opis ogólny: Hagenwerder jest obecnie jedną z dzielnic Görlitz, jednak nazwa stacji nie została zmieniona. Do roku 1997 w Hagenwerder istniała wielka elektrownia cieplna oraz odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Obecnie odkrywka jest zalana wodą i przeznaczona na cele rekreacyjną, natomiast elektrownię wyburzono i jest tam teraz miejsce na szeroko pojętą działalność gospodarczą. Torowisko na terenie kopalni zostało całkowicie rozebrane, a była to zarówno klasyczna kolej naziemna jak i kolejka linowa. Część torów na terenie dawnej elektrowni nie została rozebrana i prowadzi obecnie donikąd (docelowo ma obsługiwać fabryki, które tu powstaną). Obecnie ruch w Hagenwerder jest obsługiwany przez autobusy szynowe Lausitz Bahn kursujące co godzinę w każdym kierunku; właśnie w Hagenwerder następuje ich mijanie. (info: wasiukibic, 01-11-2008)

Opis infrastruktury: Gdy jeszcze istniała elektrownia i kopalnia układ torowy był bardzo rozbudowany - dziś to tylko tor główny, tor główny dodatkowy oraz bocznica do dawnej elektrowni wraz z żeberkiem ochronnym (obecnie nieużywana, szyny pordzewiałe).

Pozostałe tory zostały zdemontowane, na miejscu jednego z nich usypano z tłucznia wielką hałdę. Równia stacyjna w miejscu rozebranych torów zaczyna być porastana przez drzewa. Perony są dwa - jednokrawędziowe. Zadaszenie to mała budka przystankowa z czasów współczesnych. Do budynku dworcowego przylega jeszcze mały, drewniany daszek z dawnych czasów.

Semafory są świetlne - razem jest och sześć (dwa wjazdowe i po dwa wyjazdowe w każdym kierunku). Na pamiątkę po dawnej eksploatacji węgla ustawiono tuż przy torowisku olbrzymią koparkę oraz tabor kolejowy, który niegdyś służył w kopalni. Niestety torowisko zostało zdemontowane a pojazdy stoją na krótkich odcinkach szyn. W obrębie stacji są dwa przejazdy kolejowe, strzeżone, sterowane z nastawni dysponującej. Stacja jest obecnie tylko jednym okręgiem nastawczym. (info: wasiukibic, 01-11-2008)

Opis budynków: Budynek dworca obecnie nie pełni już swojej pierwotnej funkcji. Na parterze znajduje się restauracja, z której chętnie korzystają turyści odwiedzający Hagenwerder. Na piętrze znajduje się muzeum górnictwa i energetyki. Ogólnie obiekt jest zadbany i bardzo czysty. Szkoda tylko, że nie przewidziano w nim miejsca na poczekalnię i kasę biletową. Kiedyś, to właśnie tutaj wysiadali pracownicy dojeżdżający do kopalni i elektrowni wobec czego ruch był bardzo duży. Opodal dworca (w północnej jego części) znajduje się kilka opuszczonych budynków gospodarczych. Nieco dalej stoi magazyn ekspedycji towarowej - również opuszczony ze zdemontowanym torem doń prowadzącym. Idąc jeszcze dalej na północ, za przejazdem kolejowym znajduje się budynek wraz z hangarem, do którego prowadził kiedyś tor. Jest to dawna baza służby drogowej (a być może dawna nastawnia sterująca ruchem północnej głowicy. Obecnie budynek socjalny przekształcono na obiekt mieszkaniowy. Na południe od dworca kolejowego znajduje się jakiś domek, dalej nastawnia dysponująca (ostatnia czynna na stacji) w niepozornym budyneczku, a następnie biała budka o nieznanym mi przeznaczeniu. (info: wasiukibic, 13-11-2008)
Dane tabelaryczne
Państwo: Niemcy
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 2, były 3
Krawędzie peronowe: 2. były 3
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  9,400 Ręczyn – Görlitz (324/496)  
  0,000 Hagenwerder – Wilka 1  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Rc1 (woj. dolnośląskie) 2,54 km
Radomierzyce (woj. dolnośląskie) 2,62 km
Granica Państwa (Krzewina Zgorzelecka, Ręczyn) (woj. dolnośląskie) 2,65 km
Ręczyn (woj. dolnośląskie) 3,22 km
Deutsch Ossig (Niemcy) 3,65 km
Wilka 1 (woj. dolnośląskie) 6,20 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Hagenwerder

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...