OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Jelenia Góra Sobieszów

Ostatnia zmiana: 2019-08-19

Opis ogólny
Opis ogólny: Jelenia Góra Sobieszów to chyba jedyna stacja w Jeleniej Gorze, nie licząc dworca głównego, która jeszcze dobrze się trzyma, ma czynne oba perony (nad oboma torami przy peronach, a także nad torem dodatkowym jest trakcja elektryczna) i nie zdegradowano jej do przystanku. Następną taką na szlaku do Szklarskiej Poręby Górnej są pobliskie Piechowice. Swoją drogą wszystkie budynki stacyjne na tej linii będące w granicach Jeleniej Góry są podobne do siebie. (info: Marcin Czech, 2007-12-21)

Opis infrastruktury: Jeżeli w Sobieszowie ktokolwiek myśli o ewentualnej mijance awaryjnej (np. pociąg jadący z Jeleniej Góry jest jest spóźniony i dotarł dopiero do Zachodniej, a zjeżdżający ze Szklarskiej Poręby już w Piechowicach), to NATYCHMIASTOWO trzeba naprawić tor przy drugim peronie, bo bardzo spróchniałe belki drewniane, które obecnie tam leżą, nie utrzymają pociągu o masie ponad 200 ton. (info: Marcin Czech, 30-09-2008)

W południowo-zachodniej części stacji (wyjazd na Piechowice) znajdował się tartak, który eksploatował bocznice kolejową. Zakład uległ niestety likwidacji mniej więcej w 2009 roku, rozebrano też tor do niego prowadzący. Jest to kolejna fabryka na linii kolejowej Jelenia Góra - Szklarska Poręba, która splajtowała, lub zrezygnowała z transportu kolejowego w ostatnim ćwierćwieczu, co powoduje, że ruch towarowy jest tam obecnie szczątkowy. (info: wasiukibic, 28-V-2016).
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
dojście na perony (przejścia nad i podziemne, windy…): Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100418
HAFAS:5101423
IBNR:6167
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  9,261 Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna (– Harrachov) (311/590)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Jelenia Góra Orle (woj. dolnośląskie) 1,88 km
Piechowice Dolne (woj. dolnośląskie) 3,16 km
Jelenia Góra Cieplice (woj. dolnośląskie) 4,78 km
Jelenia Góra Cieplice (dawna lokalizacja) (woj. dolnośląskie) 5,19 km
Piechowice (woj. dolnośląskie) 5,99 km
Rybnica (woj. dolnośląskie) 6,28 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 wasiukibic (2020-08-26 21:39:19)
    A tak według wizualizacji kolejarzy miała wyglądać stacja po przebudowie, dobrze że ktoś się zlitował i nie zamurował na amen budynku dworca: https://d-nm.ppstati…
    A tak na serio, kogoś chyba ładnie w dekiel pizło, że chciał zaserwować coś takiego. Z drugiej strony, stan obecny jest niewiele lepszy - wstyd to wielki, że turyści jadący w Karkonosze, czy wysiadający tutaj w stronę Zamku Chojnik są skazani na takie widoki.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Jelenia Góra Sobieszów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...