OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bieniów

Ostatnia zmiana: 2021-09-10

Opis ogólny
11.01.2011 pijany 39 letni pracownik z 17 letnim stażem pracy wykonywał obowiązki służbowe: odprawa pociągów i ręczna obsługa przejazdu kolejowego. W stanie nietrzeźwości - 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - od godz. 4.30 do chwili zatrzymania go przez policję odprawił i zabezpieczył przejazd 9 pociągów tj. około połowy przejeżdżających składów. (info: Serg, 16-05-2011)

Coś więcej o kolei w regionie. http://bieniow.cba.pl/o_kolei_w_bieniowie.htm (info: Adam, 2014-03-20)

Opis infrastruktury: Stacja w Bieniowie leży tuż za przejazdem na drodze Żary - Zielona Góra, w południowej części tej miejscowości. Są tu dwie działające nastawnie, odremontowana przy przejeździe w połowie lat 90., trzy perony, obecnie dość zaniedbane. Z budynkiem stacji połączony jest magazyn, obecnie nieużywany i zaniedany. Zadaszenie stanowi wiata połączona z budynkiem, który w całości jest zamieszkany, za wyjątkiem pustych pomieszczeń poczekalni, holu i kasy - obecnie zamkniętych. Przy stacji biegną tory linii z Żagania do Lubska (Wrocław - Berlin), zaś pociągi z Żar do Zielonej Góry i z powrotem wjeżdżają na peron 3. Obecnie (RJ 2005/2006) ruch pasażerski prowadzony jest przez autobus szynowy z serii SA105 - są to 4 kursy do Zielonej Góry i 4 do Żar, z czego wszystkie cztery pary są w niedzielę!!! W tygodniu to 3 pary. Gdyby nie szynobus, prawdopodobnie linia zostałaby zamknięta… (info: MKL, 2006-09-06)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubuskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: Wiata nad jednym peronem (info: Żaranin)
semafory: kształtowe
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: zmienione przeznaczenie
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 4
kody: EPA:5100289
HAFAS:5100503
IBNR:7032
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  155,769 Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)  
  40,630 Zielona Góra Główna – Żary (370)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Bieniów Górny (woj. lubuskie) 2,63 km
Biedrzychowice Dolne (woj. lubuskie) 5,36 km
Złotnik (woj. lubuskie) 6,07 km
Dąbrowiec (woj. lubuskie) 6,48 km
Lubanice (woj. lubuskie) 6,98 km
Nowogród Osiedle WBK71 (woj. lubuskie) 9,34 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Andrzej Klauza (2021-08-13 16:38:36)
    Szykuje się przebudowa zachodniej głowicy stacji Bieniów tj: "Modernizacja przejazdu kolejowo-drogowego na linii nr 370 Zielona Góra — Żary km 40,746 wraz z rewitalizacją układu torowego na stacji Bieniów na podstawie projektu wykonanego przez wykonawcę robót." https://www.zrk-dom.… Dojdą m.in. dwa nowe rozjazdy, ale semafory kształtowe zostają. Semafor wyjazdowy z toru nr 6 (tego skrajnego patrząc od dworca) ma być przeniesiony do toru nr 2, a tor nr 6 pozostanie z tej strony odcięty. Szczegóły przebudowy znajdują się w załączniku nr 6.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Bieniów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...