OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Iłowa Żagańska

Ostatnia zmiana: 2020-04-15

Opis ogólny
Opis ogólny: Od 10.12.2006 przywrócono ruch pasażerski po 4 latach przerwy. (info: sZakOOu, 2006-12-12)
Serwis poświęcony kolei w regionie, w tym liczne zdjęcia przystanku w Iłowej: http://kolejoweluzyce.eu/

Opis budynków: Około roku 2008 rozebrano nastawnie na obu głowicach stacyjnych. Południowa, dawniej dysponująca, pełniła po likwidacji stacji funkcję strażnicy przejazdowej. Rozebrano także magazyn stacyjny stojący naprzeciw budynku dworca, który choć trochę podniszczony, to trzyma się nieźle.(info: wasiukibic 10-IX-2016).

Opis infrastruktury: Od stacji odgałęziają się dwie bocznice, do miejscowych zakładów przemysłowych. Pierwsza z nich wychodziła na zachód na głowicy południowej, do zakładu "Eskord". Tor zakładowy był połączony z siecią kolejową przy pomocy obrotnicy. Obecnie, po demontażu obrotnicy, tor jest odcięty od sieci, a sam zakład splajtował w latach 90. XX wieku. Druga z nich odbija od północnej głowicy na południowy-wschód do huty szkła "Vitrosilicon" znajdującej się w pobliżu centrum miasteczka. Jest ona cały czas intensywnie wykorzystywana przez zakład i po degradacji stacji do roli przystanku osobowego jest to de facto bocznica szlakowa. Huta szkła posiada własne lokomotywy manewrowe.Tory dodatkowe na stacji istnieją, podobnie jak rozjazdy ale wszystko jest mocno zardzewiałe i zarośnięte przez roślinność. W obrębie dawnej stacji znajdują się 4 mosty kolejowe, z czego jeden na przebiegu bocznicy do huty szkła. (info: wasiukibic 10-IX-2016).

W ostatnim czasie została postawiona nowa tablica z nazwą przystanku oraz dodatkowa tablica z kierunkami jazdy pociągów, zgodne z obecnym systemem identyfikacji wizualnej. Pojawiła się również nowa tablica z nazwą przystanku na budynku stacyjnym, na której dołączono logo PKP. Na terenie przystanku obecnie znajdują się stojaki rowerowe (przy wiacie), nowa dwuczęściowa gablota z nazwą przystanku oraz kosze na śmieci - miejski przy wiacie oraz duży kubeł stojący przy wejściu do budynku, do niegdyś istniejącej kasy i poczekalni. (info: kolejoweluzyce.eu, 21.12.2017).
Dane tabelaryczne
Województwo: lubuskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów, w większości przeznaczony na mieszkania, część obsługująca ruch pasażerski zamknięta i pusta
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: Kiedyś była wiata nad peronem
Z końcem listopada 2015 oddano do użytku małą wiatę przystankową. (info: Kolejowe Łużyce, 14-01-2016)
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
Wieża wodna, nieczynna stoi przy budynku dworca kolejowego od strony północnej. Podobna wieża (wyższa o jedną kondygnację) znajduje się w obrębie stacji Jankowa Żagańska. (info: Bolesław Wojtyniak, 2007-12-03)
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5101356
IBNR:7165
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  86,615 Miłkowice – Jasień (282)  
  Iłowa Żagańska – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Iłowa Żagańska Vitrosil (woj. lubuskie) 0,52 km
Konin Żagański (woj. lubuskie) 4,70 km
Okrąglica (woj. dolnośląskie) 6,96 km
Jankowa Żagańska (woj. lubuskie) 7,05 km
Mirostowice Dolne At (woj. lubuskie) 7,62 km
Mirostowice Dolne (woj. lubuskie) 8,16 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Iłowa Żagańska

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...