OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Duninów

Ostatnia zmiana: 2020-04-24

Opis ogólny
Opis ogólny: Budynku stacji nie ma od dawien dawna. Został rozebrany przez PKP jeszcze w okresie funkcjonowania linii. Liczba torów na stacji- 3 w tym bocznica do czynnej jednostki wojskowej. Długość bocznicy 4 km (wije się po terenach wojskowych). (Info: Artur Jackowski)

Budynek (b. piękny, poniemiecki z czerwonej cegły)- rozebrany w 1985r. Był przejazd kol. kat. A (rogatki+sygnalizacja świetlna), semafory były kształtowe - zachowały się resztki pędni. Czynny jest nieopodal transformator (też poniemiecki) z którego był zasilany budynek dworca. (info: Lucky´s z Chojnowa, 2004-11-19)

stacja służyła głównie dla żołnierzy służących w jednostce która znajduje się zaraz obok, w okolicy nie ma żadnych zabudowań (info: Jarosław Lizak, 17-04-2010)

Stacja napewno funkcjonowała w 1985r. Pod koniec roku 1985, została zamknięta, budynek był wyłączony z eksploatacji, jednak w dobrym stanie. Przez drzwi można było zobaczyć całą instalację elektryczną - kompletną - jako naścienną oraz: okienko biletowe, na zewnątrz - przy wejściu do poczekalni był mały, drewniany magazynek, w którym były jeszcze znaki "rogatka uszkodzona". Sygnalizacja świetlna na przejeździe, po likwidacji rogatek, zachowała się jeszcze około 4 lat - razem z oprawami rtęciowymi OUR125 (na drewnianych słupach, x2 na przejeździe i x2 na peronie), choć nie jestem pewny, czy to jeszcze działało (i czy sygnalizatory były podłączone do SSP).Sygnalizatory były identyczne, jak ten:

http://m.onet.pl/_m/4f71d9b8a26e987419b7c950b3757410,20,1.jpg

rogatki mechaniczne, typu "radomski" - patrząc z perspektywy kierowcy w kierunku Chocianowa, obydwie znajdowały się po prawej stronie. Obsługa rogatek była ręczna - służyła temu winda rogatkowa, znajdująca się na peronie przed wejściem do poczekalni i pomieszczenia dyżurnego ruchu. Patrząc z drugiej strony przejazdu - w kierunku Chojnowa, rogatki były identycznie rozmieszczone i były tej samej konstrukcji (nawet lampki na tych rogatkach) jak te:

http://waskotorowka.pl/infrastruktura/przejazd_karczmiska_1.JPG

Według niepotwierdzonych nigdy wiadomości, budynek rozebrano z powodu zamiaru przyłączenia tego terenu, do pobliskiej jednostki ???????? ?????? ?????. Są to jednak informacje mało wiarygodne - więc, nie wiadomo, jaka była przyczyna wówczas likwidacji tej stacji. Obecnie, chyba niemożliwe jest dotarcie, do jakiejkolwiek fotki, przedstawiającej dworzec w Duninowie :-( Budynek bardzo podobny był do tego, jaki jeszcze się zachował w Zagrodnie. Obecnie, linia przechodząca przez Duninów, została lekko podremontowana, oczyszczona i jest przeznaczona do obsługi jednostki wojskowej z Vmax=20 km/h, dalej do Chocianowa jest do rozbiórki, niestety... (info: Aln772, 11-03-2011)

Opis infrastruktury: Do niedawna na wysokości byłego budynku dworcowego, od strony Chocianowa, istniał tor ładunkowy z zachowanym skrajnikiem, na linii Rokitki-Duninów, zdecydowana większość podkładów, to żelbetowe Bl-3 (blokowe ze stalowym łącznikiem). Obecnie chyba jedynym sposobem na znalezienie archiwalnych fotografii tej najpiękniejszej kiedyś stacji, jest szukanie na stronach rosyjskich, ???????? ?????? ????? - ???????, np. http://www.sgv.su/content.php

(info: Aln772, 15-03-2011)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: IBNR:6109
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  6,460 Rokitki – Kożuchów (303)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Chocianów (woj. dolnośląskie) 3,75 km
Rokitki (woj. dolnośląskie) 5,40 km
Kątno (woj. dolnośląskie) 5,78 km
Chocianowiec (woj. dolnośląskie) 7,26 km
Jakubowo Lubińskie (woj. dolnośląskie) 7,42 km
Zamienice (woj. dolnośląskie) 7,55 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Duninów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...