OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Biały Kościół

Ostatnia zmiana: 2021-07-10

Opis ogólny
2007-07-17: Stacja pełni obecnie role mijanki na bardzo intensywnie wykorzystywanej linii Wrocław - Międzylesie, która na odcinku Strzelin - Kamieniec Ząbkowicki jest jednotorowa (drugi tor pojechał na wschód razem ze zwycięską Armią Czerwoną). Po wschodniej stronie stacji nieużywana od lat wysoka rampa do ładowania kruszywa; solidne i przemyślane dzieło inżynierskie. Do rampy prowadzi rdzewiejący tor ładunkowy. Na stacji znajduje się też zdemolowana waga wagonowa stojąca na torze ładunkowych kruszywa i skrajnik stojący po przeciwnej stronie stacji, tuż obok budynku dworcowego na nieczynnym torze przy placu ładunkowym. Urządzenia srk obsługiwane są nastawnię BK, z której odbywa się także obsługa rogatek na przejeździe kolejowym. (info: wasiukibic)

Wiata peronowa została wyremontowana. Elementy drewniane (filary i więźba dachowa) zostały pomalowane na niebiesko. Wymieniono pokrycie papą. Również dworcowe ławki zostały odmalowane. (info: wasiukibic, 20-07-2008)

Po ostatnim remoncie od toru głównego odcięto z obu stron bocznicę przy wysokiej rampie (zlikwidowano rozjazdy). Zdarzało się, że stał tam jakiś wagonik, teraz już nic tam nie wjedzie, choć sam tor został (nawet jeszcze leżą resztki urządzeń, np. latarnia wskaźnika zwrotnicy, a wykolejnice chyba nawet jeszcze są użyteczne). Rozjazd łączący tor dodatkowy z bocznicą przy placu ładunkowym został, jednak stan tej bocznicy raczej nie pozwala na jej eksploatację.

Jesień 2018 - likwidacja semaforów kształtowych w Białym Kościele oraz nastawni BK1 (od strony Strzelina). Przejazd kolejowy na DW395 został zmodernizowany (nowe zapory, monitoring), ale jego obsługą zajmuje się nadal dróżnik (w nowym budynku - kontenerze).
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: Oprócz toru mijankowego niezdatne do eksploatacji.
budynki: Kasa i poczekalnia zamknięte, mieszkania w użytku. Magazyn zamknięty, czynna jedna nastawnia z dwóch.
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: Do listopada 2018 kształtowe, obecnie świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5100456
IBNR:6031
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  43,830 Wrocław Główny – Międzylesie – (Lichkov) (276/481)  
  Biały Kościół – Gębczyce kamieniołom  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Strzelin Cukrownia (woj. dolnośląskie) 5,18 km
Karszów (woj. dolnośląskie) 5,25 km
Mikoszów (woj. dolnośląskie) 5,44 km
Strzelin (woj. dolnośląskie) 6,93 km
Henryków (woj. dolnośląskie) 6,94 km
Henryków (Dworzec Mały) (woj. dolnośląskie) 7,03 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 A. (2018-10-12 21:17:36)
    Aktualnie w obrębie stacji (na pewno w stronę Strzelina) prowadzone są poważne prace ziemne wzdłuż toru. Nie jest to raczej przygotowanie do stawiania drugiego toru - wykop jest wąski, jakby pod kabel dla sygnalizacji świetlnej. Obok strażnicy przejazdowej przygotowano teren i postawiono kontener z oknami - przypuszczam, że może to być nowa strażnica (choć trochę dziwne, skoro już budynek istnieje - czyżby nie spełniał jakichś wymogów?), bo na moje oko nie wygląda to na tymczasową konstrukcję.
    Z nieoficjalnego źródła wiem, że na tym (i nie tylko) posterunku ma pozostać czynna tylko jedna nastawnia, więc na 99% będzie się to wiązać z wymianą semaforów kształtowych na świetlne. A szkoda, bo nadają miejscu klimatu... niestety kiedyś to musiało nastąpić.
    Oczywiście zaznaczam, że mogę się w czymś mylić. Mówię tylko, co widzę od jakiegoś czasu i czego się dowiedziałem. Czas zweryfikuje, na ile miałem rację.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Biały Kościół

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...