OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Janowice Wielkie

Ostatnia zmiana: 2019-08-19

Opis ogólny
Opis ogólny: Na stacji jest wiata będąca częścią budynku. Przejcie podziemne znajduje się parędziesiąt metrów na wschód, koło przejazdu drogowego. W budynku jest restauracja, a między torami głównymi żuraw wodny.

Jeszcze 10 lat temu w Janowicach zatrzymywały się wszystkie pociągi pospieszne wyjeżdżające z i zmierzające do Jeleniej Góry/ Szklarskiej Poręby Górnej. Obecnie zatrzymuje się tylko jeden pospieszny (sezonowy relacji Przemyśl Gł. - Jelenia Góra - Przemyśl Gł.), a także wszystkie pociągi mające status osobowego, lecz zatrzymujące się tylko na wyznaczonych stacjach no i rzecz jasna wszystkie "normalne" osobowe. (info: Marcin Czech, 2007-12-21)

Opis infrastruktury: Zakaz wjazdu na tor główny dodatkowy. (info: wasiukibic, 14-10-2008)

Przejście podziemne znajduje się pod torami kolejowymi na wysokości strzeżonego przejazdu kolejowego. Leży ono w granicach stacji kolejowej, na wschodniej głowicy wyjazdowej. Stan techniczny jego nie jest mi znany ale z poczynionych obserwacji stwierdzam, że ludzie wolą poczekać pod szlabanem niż z niego skorzystać w związku z czym jego stan techniczny musi być niezadowalający. (info: wasiukibic, 12-11-2009)

Układ torowy po modernizacji: dwa tory główne + jeden tor główny dodatkowy od strony północnej stacji. Zlikwidowano tor do garażu drezyn oraz tory ładunkowe - inwestor uznał, że żadnych towarów w Janowicach nie będzie się nadawać ani przyjmować. Powstały też nowe krawędzie peronowe, obydwie po zewnętrznej stronie torów głównych. (info: wasiukibic, 28-V-2016)

W trakcie prac remontowych przejście podziemne zostało zalane betonem, zachowały się jednak wiatrołapy nad wejściami. Perony zostały wyposażone w nowoczesny system wizualnej informacji o odjazdach pociągów oraz elementy małej architektury i nową nawierzchnię. Na szczęście nie ma paskudnych, różowych kolorów. Dawniej od stacji odchodziła w wąskotorowa bocznica do niegdysiejszej papierni położonej nad Bobrem. (info: wasiukibic, 1-X-2016)

Wiatrołapy nad wejściem do przejścia podziemnego zostały zlikwidowane, a teren po nich splantowany. (info: wasiukibic, 12-XI-2016)

Opis budynków: Odnowiono elewację w budynku dworca. (info: wasiukibic, 14-X-2008)

Tynk z elewacji od kilku lat łuszczy się i schodzi płatami - fuszera! Przy przejeździe kolejowym stoi dawna nastawnia wykonawcza, później posterunek przejazdowy. Obecnie przejazd jest okamerowany i rogatkami steruje dyżurny ruchu z nastawni dysponującej, a dawna wykonawcza jest opuszczona. (info: wasiukibic, 1-X-2016)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: zlikwidowane (zasypane)
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100410
HAFAS:5101483
IBNR:6155
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  113,580 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec (– Görlitz) (274/493)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Kaczorów (woj. dolnośląskie) 5,32 km
Trzcińsko (woj. dolnośląskie) 5,40 km
Wojcieszów Górny (woj. dolnośląskie) 6,96 km
Ciechanowice (woj. dolnośląskie) 7,04 km
Płonina (woj. dolnośląskie) 9,14 km
Wojcieszów Dolny (woj. dolnośląskie) 9,60 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Janowice Wielkie

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...