OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Kunowice

Ostatnia zmiana: 2019-12-18

Opis ogólny
Opis ogólny: Po modernizacji odcinka Rzepin - Granica Państwa stację zlikwidowano i przemianowano na posterunek odgałęźny i przystanek osobowy (w tym samym miejscu, ale traktowane osobno!). (info: Mariusz W., 2005-07-27)

Opis infrastruktury: Dopóki Kunowice były stacją graniczną, tunel prowadzący z budynku na peron 1 był dość nietypowy, bo podwójny. Na całej długości był przegrodzony ścianką, czyli miał dwa odrębne ciągi komunikacyjne. Również zejście z peronu było podwójne, dwa ciągi schodów nie łączyły się ze sobą. Schody i "kanał" tunelu po stronie zachodniej prowadziły do pomieszczeń służb celno-granicznych i dopiero stamtąd, po odprawie, można było wyjść do holu dworca. To przejście było otwierane, gdy przyjeżdżały pociągi międzynarodowe ze strony Niemiec. Również chcąc wsiąść do pociągu jadącego za granicę trzeba było przejść tą drogą. Schody i "kanał" tunelu od wschodniej strony prowadziły prosto do holu dworca,ale były otwierane tylko wtedy, gdy przyjeżdżały pociągi osobowe z Rzepina lub nieliczne międzynarodowe, które aż dotąd były dostępne w komunikacji krajowej. Zwykle wszystkie dalekobieżne były niedostępne dla pasażerów krajowych od Rzepina, a nawet już od Zbąszynka. (info: Paweł B., 31-12-2012)

Opis budynków: Budynek dworca jest przykładem ciekawej, mimo że nowoczesnej architektury. Kilka lat temu gmina usilnie zabiegała o jego przejęcie, miał się w nim mieścić ośrodek kultury, a w dawnych pomieszczeniach biurowych mieszkania komunalne. Na razie jednak nadal stoi i niszczeje. (info: Paweł B., 31-12-2012)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubuskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne zlikwidowane
przejście podziemne: zlikwidowane (zasypane)
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100171
HAFAS:5100083
IBNR:92
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  472,936 Warszawa Zachodnia – Kunowice (– Frankfurt (Oder)) (3)  
  0,000 Kunowice – Cybinka (386)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Kunowice (PODG) (woj. lubuskie) 0,62 km
Świecko (woj. lubuskie) 3,27 km
Słubice (woj. lubuskie) 4,97 km
Rybocice (woj. lubuskie) 5,66 km
Granica Państwa (Kunowice) (woj. lubuskie) 7,33 km
Rosiejewo (woj. lubuskie) 8,55 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Marcin (2017-06-12 13:00:28)
    Budynek dworca został wyremontowany i stanowi siedzibę firmy Promet-Cargo oraz centrum zabaw dla dzieci pt. Uśmiechnięta planeta. Jest, podobno, przykładem dość udanej rewitalizacji.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Kunowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...