OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Pniewy Szamotulskie

Ostatnia zmiana: 2018-01-16

Opis ogólny
Opis ogólny: Od stacji odchodzi bocznica do Młyna w Pniewach. W małej szopce na terenie młyna stoi lokomotywa prawdopodobnie SM15. (info: greg05[@]wp.pl, 2006-01-02)

Na placu przy dworcu działał kiedyś skup złomu, jadąc pociągiem można było zauważyć składy En57 czekające na pocięcie. (info: Andrzej Nowaczyk, 2007-07-06)

Wieża wodna nadal istnieje. Stoi przy lokomotywowni. Lokomotywownia i wieża użytkowane są obecnie przez sklep (patrz zdjęcia w galerii). (info: Andrzej Wysocki, 2008-02-10)

Opis infrastruktury: tory szlakowy i mijankowy do najedące się do eksploatacji. Pozostałe zdewastowane (częściowo rozebrane). (info: greg05[@]wp.pl, 2006-01-02)

Przy peronach(nadal oznakowanych) można zauważyć pozostałości po wskaźnikach W4. Rozebrany jeden tor manewrowy,tor prowadzący do lokomotywowni ma ubytki. Sygnalizacja kształtowa nie nadaje się do użytku(zdewastowane naprężacze i liny). (info: Andrzej Nowaczyk, 2007-07-06)

W obrębie stacji nie ma śladu po semaforach kształtowych (patrz m.in. zdj. p. A Nowaczyka z 5 lipca 2007 r., zostały zlikwidowane. Są natomiast ślady po dwóch żurawiach wodnych., pierwszym przy budynku dworca i drugim przeszło 100 m. na zachód w kierunku Międzychodu.Mimo zamknięcia stacji i braku ruchu kolejowego od 2002 r. na przejeździe kolejowym w ul. Dworcowej/Wronieckiej stoją nadal znaki, krzyże św. Andrzeja (patrz zdjęcie), (info: Boleslaw Wojtyniak , 24-04-2009)

Na stacji pozostała jedna tablica peronowa.

Przejazd kolejowy na ul. Dworcowej/Wronieckiej został zalany asfaltem, zabudowany chodnikami oraz pozbawiony oznakowania.

Bocznica do spichlerza najprawdopodobniej rozebrana. Bocznica do młyna rozebrana całkowicie lub częściowo w związku z przebudową młyna na budynek mieszkalny. W szopce stała lokomotywa Ls40-5231, obecnie nie ma pewności czy nadal tam stoi. Możliwe, że została skasowana. (info: rajkor, 28-08-2013)

Na stacji pozostała jedna tablica peronowa.

Przejazd kolejowy na ul. Dworcowej/Wronieckiej został zalany asfaltem, zabudowany chodnikami oraz pozbawiony oznakowania.

Bocznica do spichlerza najprawdopodobniej rozebrana. Bocznica do młyna rozebrana całkowicie lub częściowo w związku z przebudową młyna na budynek mieszkalny. W szopce stała lokomotywa Ls40-5231, obecnie nie ma pewności czy nadal tam stoi. Możliwe, że została skasowana. (info: rajkor, 28-08-2013)

Opis budynków: Lokomotywownia służy za magazyn materiałów budowlanych, nie nadaje się już do eksploatacji kolejowej(zamurowane wjazdy).Z budynku stacyjnego zdjęto zegar. Magazyn kolejowy jest zdewastowany. (info: Andrzej Nowaczyk, 2007-07-06)

Budynek dworca w dobrym stanie, oprócz mieszkań jest także siedzibą Centrum Wspomagania Demokracji Lokalnej(mieści m.in. Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Socjalno Edukacyjny i Centrum Integracji Społecznej. Tablica pamiątkowa na budynku dworca i napis z okazji setnej rocznicy linii kolejowej nadal w stanie dobrym.

Budynek lokomotywowni po przebudowie wnętrza (likwidacja torów wewnątrz i zamurowane drzwi)jest sklepem z art. wyposażenia mieszkań. Wieża wodna, dobudowana do lokomotywowni także w stanie dobrym, została przebudowana do celów magazynowych wspomnianego sklepu, w wieży wodnej nie ma już żadnych elementów wyposażenia (zbiornika, rur itp. Budynek magazynowy przy bud. dworca zdewastowany (częściowo wykorzystany). Oznaczeń peronów już nie ma. (info: Boleslaw Wojtyniak , 24-04-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: zmienione przeznaczenie
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:7370
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  34,224 Rokietnica – Skwierzyna (363)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Turowo Wielkopolskie (woj. wielkopolskie) 8,02 km
Pakosław Wąskotorowy (woj. wielkopolskie) 8,61 km
Posadowo (woj. wielkopolskie) 8,74 km
Kikowo (woj. wielkopolskie) 9,00 km
Brody Wąskotorowe (woj. wielkopolskie) 9,17 km
Lubosz koło Międzychodu (woj. wielkopolskie) 9,42 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Pniewy Szamotulskie

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...