OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Gorzów Wielkopolski Zamoście

Ostatnia zmiana: 2015-09-09

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja do 1966 roku była stacją końcową techniczno-ruchową ze względu na brak mostu przez Wartę (info: Rysiek Chaszczewski, 2006-02-18)

Opis infrastruktury: Stacja posiadała blokadę elektromechaniczną z Gorzowem Wlkp. Po zamknięciu zwrotek i wk. klucze wsadzało się do szafy kluczowej i dawało się tak zwany blok zgody umożliwiąjący wyświetlenie sem. w Gorzowie na przejazd poc. z Gorzowa w kierunku na Gorzów Zieleniec (info: Rysiek Chaszczewski, 2006-02-18)

Opis budynków: Budynek zabytkowy, tzw pruski mur. Niestety zniszczony. Obok szkielet nowego budynku, który nigdy nie został ukończony (info: Rysiek Chaszczewski, 2006-02-18)

Stan na dzień 5 IX 2009: budynek stacji kolejowej w rozbiórce. Nie potrafię powiedzieć, czy na jego miejscu ma być budowany inny obiekt, czy pozostanie wolny plac..., Roland Prejs
Dane tabelaryczne
Województwo: lubuskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5101326
IBNR:8125
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  72,763 Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski (367)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Gorzów Wielkopolski (lubuskie) 1,12 km
Gorzów Wielkopolski Wschodni (lubuskie) 1,58 km
Gorzów Wielkopolski Zieleniec (lubuskie) 3,59 km
Łagodzin (lubuskie) 4,36 km
Wawrów (lubuskie) 5,57 km
Ulim (lubuskie) 5,93 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Gorzów Wielkopolski Zamoście

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...