OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Skawina Zakłady Metalurgiczne

Ostatnia zmiana: 2019-12-30

Opis ogólny
Opis infrastruktury: Nie wiadomo czy to działalność PLK czy złomiarzy, ale od rozjazdu 202 tor bocznicy został rozebrany (zostały podkłady). (info: MK_Rabka, 30-04-2013)

W lipcu 2012 bocznica uległa całkowitej rozbiórce od bramy Zakładów Metalurgicznych do początkowego odcinka bocznicy wzdłuż linii kolejowej 97. Zostały rozebrane wszystkie tory, rozjazdy, tarcza zaporowa, waga wagonowa oraz żuraw wodny. Wszystkie te elementy zostały zabrane na teren Zakładów Metalurgicznych, na tamtym terenie widać składowisko podkładów. Na terenie bocznicy pozostał tylko budynek który do czasu likwidacji był zamknięty w dobrym stanie a teraz jest zdewastowany. Co ciekawe za bramą Zakładów Metalurgicznych pozostał nie rozebrany jeden tor i jego odgałęzienia, drugi z torów uległ likwidacji. Bocznicę likwidowała firma działająca na terenie Zakładów Metalurgicznych, taką informację dostałem od PKP PLK.

Od początku 2013 roku pozostawiony nienaruszony początkowy odcinek bocznicy ulega częściowemu rozbieraniu, zdejmowane są tylko szyny a podkłady pozostają na swoim miejscu, wygląda na to że to złomiarze kradną pozostałości bocznicy. Teraz po bocznicy pozostało tylko odgałęzienie, krótki odcinek toru wraz z żeberkiem ochronnym oraz podkłady. (info: DM, 11-06-2013)

Pod koniec 2017 roku podczas remontu odcinka linii kolejowej numer 97 rozebrane zostało odgałęzienie bocznicy wraz z żeberkiem ochronnym. Od odgałęzienia do bramy zakładów po bocznicy nie pozostało prawie nic poza zarastającym już starotorzem. W miejscu bocznicy w pobliżu budynku nastawni zrobiono prowizoryczne pole paintballowe.
Za bramą Zakładów Metalurgicznych w dalszej części bocznicy stała w nie najlepszym stanie lokomotywa 401Da-112 która została sprzedana i wywieziona z bocznicy mniej więcej we wrześniu 2016 roku. Obok niej stała jeszcze wcześniej jedna lokomotywa, niestety nie wiem jaka, zniknęła ona jeszcze wcześniej około 2013 roku. W 2017 roku na jednym z odgałęzień torów bocznicy znajdującym się aktualnie na terenie złomowiska znajduje się lokomotywa 401Da-282 która także nie jest w dobrym stanie, za nią znajduje się lokomotywa SM03-339 w jeszcze gorszym stanie oraz kilka wagonów.
Na przełomie 2017 i 2018 roku zaczęto rozbierać pozostawiony jeden tor wraz z odgałęzieniami znajdujący się za bramą na terenie Zakładów Metalurgicznych. Prawdopodobnie ktoś kupił teren tej części bocznicy i zostanie coś na nim budowane. Są jeszcze na tym terenie elementy starych torów, podkłady, rampa załadunkowa itd. Nie wiadomo jeszcze jak długo. Za nie długo po bocznicy zostanie tylko nienaruszona jeszcze brama wjazdowa na teren zakładów. (info: DM-Skawina, 20-01-2018)

Opis budynków: Na bocznicy znajduje się nastawnia z której obsługiwana była mechaniczna tarcza zaporowa oraz waga wagonowa znajdująca się przy budynku. Wszystkie rozjazdy obsługiwane były ręcznie. Budynek do czasu likwidacji bocznicy był w dobrym stanie, teraz jest częściowo zdewastowany. (info: DM, 11-06-2013).

W 2017 roku w pobliżu budynku nastawni urządzono prowizoryczne pole paintballowe którego częścią jest nastawnia. Budynek jest całkowicie zdemolowany, okradziony ze wszystkiego i zdewastowany, aż przykro patrzeć. (info: DM-Skawina, 20-01-2018)
Dane tabelaryczne
Województwo: małopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 0
Krawędzie peronowe: 0
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  0,900 Skawina – Żywiec (97)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Skawina Szks Bsz (woj. małopolskie) 0,35 km
Skawina Zachodnia (woj. małopolskie) 1,26 km
Skawina (woj. małopolskie) 1,26 km
Rzozów (woj. małopolskie) 3,01 km
Radziszów Centrum (woj. małopolskie) 3,91 km
Podbory Skawińskie (woj. małopolskie) 4,48 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Skawina Zakłady Metalurgiczne

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...