OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Łaskarzew

Ostatnia zmiana: 2016-09-07

Opis ogólny
Opis ogólny: Kolej biegnąca z Kowla do Mławy przez Lublin, Warszawę i oczywiście Łaskarzew, spełniała rolę linii tranzytowej dla towarów kierowanych z Wołynia i Ukrainy do Gdańska. Budowano ją w latach 1874-1877. Długość tej linii wynosiła ok. 500 km. Koncesję na jej budowę otrzymał w 1874 r. Leopold Kronenberg.

Uroczyste otwarcie kolei nastąpiło w dniu 29 VIII 1877 roku, kiedy to wyruszył pociąg z Lublina do Warszawy. Na odcinku Dęblin-Pilawa była to droga jednotorowa, a stacje znajdowały się w Życzynie, Sobolewie. Rudzie Talubskiej i Garwolinie. Przystanek w Łaskarzewie zrobiony został w 1911 r. z inicjatywy Edwarda Jarosińskiego (który przywoził skupowane w okolicy zwierzęta rzeźne), kosztem 2 tysięcy rubli, które jako łapówkę otrzymali Rosjanie. Początkowo były to bale drewniane rzucone obok toru, a nazwa stacji Łaskarzew-Pilczyn napisana była w języku rosyjskim (kolej przebiegała przez grunty p. Chacińskiego i innych mieszkańców Pilczyna).

W następnych latach położono dodatkowe tory, pobudowany został drewniany budynek stacji oraz, w 1924 roku, budynek murowany dla pracowników PKP. Ponieważ odległość od stacji do rynku wynosiła ok. 2 km, podróżni podwożeni byli furmankami. Wozili między innymi bracia Doktory przyd. Najbyś - Żydzi oraz Michał Zięcina, Onufry i Edward Kopik, Marian Sierański, od połowy lat 50 również taksówki osobowe, a w okresie 1962-69 autobusy PKS.

Według rozkładu jazdy obowiązującego od dn. 22 V 1933 r. na stacji Łaskarzew zatrzymywały się dziennie: 6 pociągów osobowych w kierunku Warszawy i 5 w kierunku Dęblina. W drugiej połowie lat 60 rozpoczęto elektryfikację linii Lublin-Pilawa oraz położono na trasie Dęblin- -Pilawa drugi lor. W związku z tymi pracami w dniu 17 VIII 1969 r. na stacji miał miejsce wypadek, gdy pod koła pociągu ekspresowego do Lublina dostały się 4 osoby ponosząc śmierć.

Elektryfikację zakończono w 1968 roku, kiedy to w dniu 10 listopada przyjechał pociąg elektryczny osobowy z Lublina do Warszawy. W przededniu Dnia Kolejarza 10 września 1969 r. przekazano do użytku nową stację PKP przy ulicy Warszawskiej (obecnie stacja Łaskarzew Przystanek), po przeniesieniu jej z ulicy Kolejowej (Stacja Łaskarzew istnieje, choć nie zatrzymują się tu pociągi osobowe). Zmiana lokalizacji wynikała z wygodniejszego dojazdu pracowników do pracy w WWGiP "Piast". W tym okresie rozbudowana została rampa towarowa (stacja Łaskarzew), służąca przede wszystkim do wywozu drewna. Obecnie na przystanku PKP zatrzymuje się 20 pociągów (po 10 w każdym kierunku) dziennie. (info od: northoni, 2010-02-18)

Obecnie stacja towarowa, zlokalizowana w pewnym oddaleniu od miasta, częściowo w lesie. Nie istnieją żadne elementy infrastruktury do obsługi ruchu pasażerskiego. Funkcję pasażerską pełni przystanek osobowy Łaskarzew Przystanek. (info: Andrzej Kuźma, 30-12-2013)

Opis infrastruktury: Stacja wyposażona w 4 tory, przy czym przy żadnym z nich nie ma rampy towarowej. Istnieje jedynie asfaltowy plac ładunkowy, obecnie chyba nieużywany, mocno zaśmiecony. (info: Andrzej Kuźma, 30-12-2013)

Opis budynków: Jedyny istniejący budynek to nastawnia, zlokalizowana przy wyjeździe w stronę Dęblina. (info: Andrzej Kuźma, 30-12-2013)
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma, być może była
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma, być może była
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 0
Krawędzie peronowe: 0
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  73,793 Warszawa Wschodnia – Dorohusk (– Ягодин) (7/468)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Łaskarzew Przystanek (woj. mazowieckie) 1,03 km
Leokadia (woj. mazowieckie) 3,21 km
Wola Rowska (woj. mazowieckie) 3,64 km
Ruda Talubska (woj. mazowieckie) 7,52 km
Sobolew (woj. mazowieckie) 8,24 km
Grabniak (woj. mazowieckie) 12,95 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Łaskarzew

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...