OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Karolków 2

Ostatnia zmiana: 2021-01-18

Opis ogólny
Zlokalizowany na linii nr 255 Słobity - Bartoszyce posterunek odgałęźny Karolków 2 początkowo nie brał udziału w prowadzeniu ruchu pociągów, gdyż w wyniku działań wojennych, przebiegający nad linią nr 255 wiadukt linii nr 38 uległ zniszczeniu i przejazd odcinkiem Bartoszyce - Karolków 2 stał się niemożliwy z powodu zastawienia toru tego odcinka drewnianą konstrukcją tymczasowego wiaduktu. Po jego odbudowie na linii górnej, przejazd dołem stał się możliwy, co wykorzystano uruchamiając przystanek osobowy w okresie od 4 maja 1947 r. do 2 maja 1948 r. Wkrótce okazało się, iż istnienie przystanku i posterunku odgałęźnego nie ma już racji bytu, gdyż PKP od dnia 15 maja 1949 zrezygnowały z eksploatacji łącznicy pomiędzy górnym posterunkiem Karolków 1 a dolnym posterunkiem Karolków 2. Do dnia 14 maja 1949 roku ruch pociągów z Bartoszyc do Lidzbarka Warmińskiego odbywał się poprzez posterunek odgałęźny Karolków 1, na którym urządzono też tymczasowy peron dla pasażerów. Natomiast na posterunku Karolków 2 tor łącznicy w linię do Lidzbarka był włączony za pomocą nieczynnego, zamkniętego na stałe rozjazdu, a później już tylko za pomocą dwóch szyn. Także wieczorem dnia 14 maja 1949 roku, po przejeździe ostatniego pociągu w kierunku Lidzbarka, dokonano przełączenia toru od strony tej stacji z kierunku Karolków 1 na kierunek Bartoszyce. I łącznicy już zapewne nigdy nie uruchomiono. Przystanek i posterunek odgałęźny znajdował się we wsi Karolewko (Karolewka), lecz pod tą nazwą w tabelach SRJP nigdy nie figurował (w oparciu o pl.atlaskolejowy.net).
Dane tabelaryczne
Województwo: warmińsko-mazurskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: nie ma, być może była
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna:
perony:
kody:
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Słobity – Bartoszyce (255)  
  Okopa – Karolewko  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Karolków 1 (woj. warmińsko-mazurskie) 1,00 km
Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie) 2,89 km
Szwaruny (woj. warmińsko-mazurskie) 4,95 km
Skitno (woj. warmińsko-mazurskie) 6,48 km
Krawczyki (woj. warmińsko-mazurskie) 8,19 km
Judyty Domarady (woj. warmińsko-mazurskie) 9,49 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Karolków 2

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...