OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Kolonia Strzelce

Ostatnia zmiana: 2020-11-20

Legenda (Wygenerowano dnia: 2020-11-30) | Mapa prędkości (Wygenerowano dnia: 2020-11-01)

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 wasiukibic (2020-11-12 22:03:04)
    Analizując poniemieckie mapy i to, co zastałem w terenie, opis + lokalizacja jest niejakim mixem dwóch lokalizacji:
    mijanki Kolonia Strzelce (o ile to się tak faktycznie nazywało) i mini-kolonii kolejowej znanej jako Nikodemów, zlokalizowanej przy przejeździe kolejowym, kilkaset metrów na północ od dawnej mijanki, której nie ma już zaznaczonej na mapie z lat 60. XX wieku.
    Nikodemów składał się z dawnej budki dróżnika/nastawni połączonej z domem mieszkalnym, dwukondygnacyjnej kamienicy i budynku gospodarczego. Jeszcze ok 15 lat temu (według relacji napotkanych grzybiarzy) kamienica była zasiedlona, wymieniono nawet dach. Niestety, dość niefartowne położenie i brak infrastruktury spowodowały opuszczenie zabudowań, obecnie są okradzione i zdewastowane. W miesiącach letnich przesiaduje tam podejrzane towarzystwo, lepiej tam wtedy nie łazić.
  • #2 subsens (2020-11-15 19:11:14)
    Krótka opowieść o miejscu, w którym warto się dyskretnie pokręcić, a nocą zaczekać, aż hamak rozkołyszą duchy. Na messtiszblattach klimat kojarzący się z prozą Covalusa: środek lasu i budynki kolejowe, z którymi komunikację zapewniał tor i nieutwardzone drogi działowe. Kolejowa mikrohistoria, która potrafi być bardziej magiczna, niż spektakularne przejście linii przez górotwór albo dolinę rzeki. I dobry przykład bezradności, jaka towarzyszy próbom zrekonstruowania w miarę kompletnego obrazu: https://www.jelenia.… - https://www.atlaskol… - http://yaeo38-linia-…

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Kolonia Strzelce

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...