OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Rabka-Zdrój

Ostatnia zmiana: 2018-02-17

Opis ogólny
Opis ogólny: Linia Chabówka-Nowy Sącz jest zelektryfikowana tylko do Rabki (1 przystanek), a że Rabka to popularna miejscowość wypoczynkowa, to pociągi trakcji elektrycznej Kraków-Zakopane i odwrotnie, przejeżdżające przez Chabówkę, kierunek zmieniają nie tam, lecz zahaczają o Rabkę Zdrój.

Czyli przystanek osobowy pełni częściowo rolę stacji.

A jednak Rabka Zdrój wiele razy była stacją wg spisów lecz de facto po+ład (info: MK_MK, 28-09-2010)

Opis infrastruktury: Stacja Rabka Zdrój Towarowa rozebrana, wiem, że jeszcze ok. 25 lat temu była. Został plac (obecnie stacja benzynowa) oraz rampa przeładunkowa (obecnie hurtownia). W pewnym oddaleniu od stacji jeden semafor wyjazdowy w stronę węzła Chabówka. Tory w dobrym stanie, zaraz za stacją w stronę Nowego Sącza zaczynają się słupy napowietrzne z telegrafem. (info: MK, 21-03-2008)

Opis budynków: Budynek stacji osobowej w stanie dobrym lekko pomalowany przez grafficiarzy poza tym jest już nadgryziony zębem czasu. Czynne jedno lub dwa okienka z trzech (w zależności czy jest sezon czy nie). Poczekalnia czynna. W budynku znajduje się również gastronomia i fryzjer. Szalet na peronie niezdemolowany, od kilku lat zamknięty wisi kartka, że "do remontu". W 2008 położono nowy dach na budce dróżnika (obsługuje 4 przejazdy). Stacja towarowa, ze zmienionym przeznaczeniem, jest w niej hurtownia. (info: MK, 21-03-2008)

19 października 2010r - zamknięcie kasy i poczekalni. (info: MK_MK, 29-10-2010)

Na stacji (zarówno wewnątrz dworca jak i na peronie) kręcony był film pod tytułem "Duże Zwierzę". (info: Bernard Piechota, 2007-07-26)
Dane tabelaryczne
Województwo: małopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: EPA:5100179
HAFAS:5103045
IBNR:3243
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  1,939 Chabówka – Nowy Sącz (104)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Chabówka (małopolskie) 1,98 km
Chabówka, skansen taboru kolejowego (małopolskie) 3,14 km
Rabka Zaryte (małopolskie) 4,67 km
Skawa Środkowa (małopolskie) 5,75 km
Rokiciny Podhalańskie (małopolskie) 5,95 km
Sieniawa (małopolskie) 8,06 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Rabka-Zdrój

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...