OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Opole Zachodnie

Ostatnia zmiana: 2020-04-16

Opis ogólny
2015: Stacja zdalnie sterowana z Opola Głównego.

Stacja Opole Zachodnie wygląda właściwie jak przystanek osobowy. 2 perony, na których znajdują się wiaty przystankowe. Zaraz za peronami (kier. Nysa, Wrocław) znajdują się semafory kierunkowe, ponieważ obok jest zwrotnica. Pociąg jadący do Nysy zaraz za peronem zjeżdża na tor przeciwny by po chwili zjechać ponownie już na tor bez sieci trakcyjnej. Także niedaleko peronów znajduje się żeberko. W tym miejscu przed modernizacją znajdowała się nastawnia. Około 50-100m za peronem w stronę Wrocławia znajduje się kładka dla pieszych - z kładki widać bardzo dobrze całą infrastrukturę. W kierunku Wrocławia tory leżą na łuku. Za łukiem znajduje się wiadukt drogowy. Jakieś 100 - 200 m przed wiaduktem znajduje się piętrowa zamknięta nastawnia, a zaraz obok wiaduktu pozostałości najprawdopodobniej po budce dróżnika. Ciekawostką jest natomiast tor, który odchodził od linii na Wrocław i łączył się z linią do Nysy (pociąg z Nysy mógł bezpośrednio jechać na Wrocław - teraz nie ma już takiej możliwości).Teraz tory są zarośnięte krzakami, nie wiem jak jest na linii do Nysy natomiast po modernizacji Opola Zach. odcięto jakieś 50 m torów, zlikwidowano zwrotnicę, likwidując w ten sposób możliwość wspomnianego wcześniej przejazdu. Z Opola Zachodniego odchodzi także tor w prawo (jadąc na Wrocław), który prowadzi do magazynów wojskowych. Całe sterowanie ruchem, zapowiedzi składów odbywa się na stacji Opole Główne. (info: Łukasz Turek, 2007-06-27)

W rozkładzie Deutsches Kursbuch Sommer 1939 stacja występuje ale bez godzin odjazdów (otwarcie w 1941 r) (info: andrzejkoza, 11-02-2010)

W 1912 roku istnieje tu ładownia Sczepanowitz zapewne przy posterunku odgałęźnym linii do Nysy (info: andrzejkoza, 2012-09-27)

Opis budynków: Budynek z 1936 r.
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: Przejście podziemne w postaci ulicy i chodników pod peronami, które mieszczą się na wiadukcie.
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5102597
IBNR:6320
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  101,331 Bytom – Wrocław Główny (132)  
  0,354 Opole Zachodnie – Nysa (287)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Opole Zachodnie (stacja towarowa) (woj. opolskie) 1,11 km
Opole Zachodnie OPZ2 (woj. opolskie) 1,59 km
Opole Zachodnie OPZ (woj. opolskie) 1,90 km
Opole Główne (woj. opolskie) 3,14 km
Opole Chmielowice (woj. opolskie) 3,76 km
Opole Wschodnie EC Opolszczyzna ECO (woj. opolskie) 3,81 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Opole Zachodnie

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...