OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Dąbrowa Górnicza Towarowa

Ostatnia zmiana: 2021-01-20

Opis ogólny
Opis ogólny: Bardzo duża stacja rozrządowa budowana na potrzeby Huty Katowice. Nastawnia DTA z urządzeniami przekaźnikowymi (i częściowo ręcznymi) jest czynna, choć po zamknięciu leżących przy niej grup pełni już tylko funkcje posterunku odgałęźnego, kierującego pociągi wyjeżdżające z okręgu DTB na południe (do podg. Kozioł) lub na północ (do spalonego podg. Okradzionów, następny jest podg. Przemiarki). Nastawnia DTB z urządzeniami przekaźnikowymi również jest czynna i obsługuje grupę torów przyjazdowo-odjazdowych (jedną z dwóch czynnych, druga czynna jest koło wagonowni). Po drugiej stronie grupy przyjazdowo-odjazdowej jest nastawnia wykonawcza DT13 (przekaźnikowa), która w założeniu miała być nastawnią DTC. Dalej tory prowadzą do Huty Katowice lub do Koksowni Przyjaźń. Poza tym istnieją na stacji inne nastawnie, w tym ta przy jednej z dwóch górek rozrządowych (nosząca oznaczenie chyba DT11). Na górce tej w dalszym ciągu rozrządza się składy. Druga górka została zlikwidowana, łącznie z grupą P1 i K1. Grupa O1 istnieje, ale jest nieużywana. Na stacji można też znaleźć ruiny nastawni DT1, oraz innej, leżącej nieomal naprzeciw nastawni DTB. Ruch na stacji jest dość znaczny, głównie przywozi się węgiel dla koksowni, ale również koks dla huty. Wywozi się natomiast przeważnie koks na eksport, oraz wyroby hutnicze, zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport. (info: Mariusz Herchold, 2005-06-19)

Nastawnia DTB13 funkcjonuje już jako DTC; urządzenia częściowo ręczne, częściowo przekaźnikowe. Nastawnia wykonawcza przed górką rozrządową to DTB 11, urządzenia ręczne. Górkę rozrządową obsługuje DTB 21, przekaźniki oczywiście. Ruiny nastawni - ta naprzeciwko DTB nigdy nie była używana, jak również ta piętrowa obok DTA i obok DTA1 (tez już nieczynnej, parterowej, podobnie jak DTA2). (info: wanda164, 23-08-2008)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: nie ma i nie było
nastawnie, strażnice, posterunki:
perony: Peron jak najbardziej był jeszcze w roku 1994. Objeżdżały stamtąd składy EN57 na trasie Strzemieszyce Towarowa (taka była nazwa) do Gliwic przez Strzemieszyce Wschodnie (DG Wschodnia) i Strzemieszyce Północne (DG Strzemieszyce).
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  20,297 Łazy – Dąbrowa Górnicza Towarowa (154)  
  3,908 Dąbrowa Górnicza Towarowa – Panewnik (171)  
  7,403 Dąbrowa Górnicza Ząbkowice DZB (PKP) – Huta Katowice HKO – Huta Katowice HKA – Dąbrowa Górnicza Towarowa DTB (PKP) (KP 116)  
  0,000 Dąbrowa Górnicza DTB (PKP) – Koksownia ZKA (KP 121)  
  Dąbrowa Górnicza towarowa – bocznice i łącznice  
  Koksownia Przyjaźń  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Koksownia ZKA (woj. śląskie) 2,33 km
Koksownia ZK (woj. śląskie) 2,84 km
Dąbrowa Górnicza Wschodnia (woj. śląskie) 3,12 km
Huta Katowice HKA (woj. śląskie) 3,29 km
Huta Katowice HK1 (woj. śląskie) 3,86 km
Huta Katowice HK (woj. śląskie) 4,30 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Dąbrowa Górnicza Towarowa

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...