OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bad Muskau (Mužakow)

Ostatnia zmiana: 2017-06-24

Opis ogólny
Informacje ogólne:

Rozkładowy ruch pasażerski do Weisswasser odbywał się do 1977 roku, a towarowy do 1990 roku. Później kursowały jeszcze pociągi specjalne. Tory ostatecznie zamknięto w 2001 roku, a następnie rozebrano. Decyzja o tyle dziwna, gdyż w Bad Muskau znajduje się słynny Park Mużakowski, mnóstwo lasów i wzgórz, a wiec tereny bardzo atrakcyjne dla turystów. Niestety, obecnie dojazd tylko własnym autem i autobusami, a stacja kolejowa znajduje się rzut beretem od Parku. Niedaleko stacji Bad Muskau jest zlokalizowana czynna, wąskotorowa kolej turystyczna. (info: wasiukibic 05-VI-2015)

Opis budynków:

Budynek dworca opuszczony i w kiepskim stanie technicznym ale trafił w prywatne ręce i jest obecnie remontowany. Magazyn towarowy został wyremontowany i przeznaczony na obiekt mieszkaniowy. Dobudowano do niego współcześnie prostokątną część mieszkalną od strony południowej. Pozostałe obiekty dworcowe (kibelki, szopy) są obecnie wykorzystywane przez mieszkańców dawnego magazynu na cele gospodarcze i zadbane. W południowej części stacji znajduje się zrujnowany budynek nastawni wykonawczej oraz magazyny towarowe, przekształcone w siedzibę firmy budowlanej. (info: wasiukibic 05-VI-2015)

Opis infrastruktury:

Na pewno był tor główny, tor główny dodatkowy, tor magazynowy przy ekspedycji towarowej, tor ładunkowy przy rampie bocznej, tor ładunkowy przy rampie czołowej oraz najprawdopodobniej tor magazynowy przy magazynach w południowej części stacji. Obecnie ostały się jedynie resztki toru ładunkowego przy rampie. Pozostałe są rozebrane i potwornie zarośnięte przez krzewy i drzewa. Krawędzi peronowych były 2 ale ze zdjęć robionych w latach 90. można wywnioskować, że tor główny dodatkowy i peron 2 zostały zlikwidowane na długo przed całkowitą rozbiórką torowiska na stacji. Uchowały się jeszcze resztki mechanizmów pędniowych od kształtowych urządzeń srk. W południowej części stacji (pomiędzy nastawnią a magazynami towarowymi) był wiadukt na 2 tory - obecnie przęsła są zdjęte, ostały się ino przyczółki. Dojazd do dworca brukowaną ulica Bahnhofstrasse, zamkniętą od południowej strony. Najciekawszym obiektem inżynieryjnym jest na pewno most kolejowy łączący Bad Muskau i Łęknicę, obecnie zrewitalizowany i przeznaczony do ruchu pieszego i rowerowe. (info: wasiukibic 05-VI-2015)
Dane tabelaryczne
Województwo: Niemcy
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma, być może była
zadaszenie peronów: nie ma, być może była
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  79,380 Stary Raduszec – Bad Muskau (365)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Łęknica (woj. lubuskie) 2,68 km
Nowe Czaple (woj. lubuskie) 5,87 km
Żarki Wielkie (woj. lubuskie) 7,72 km
Czaple-Chwaliszowice (woj. lubuskie) 9,07 km
Buczyny (woj. lubuskie) 10,36 km
Kamienica nad Nysą Łużycką (woj. lubuskie) 12,11 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Bad Muskau (Mužakow)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...