OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Görlitz (Zhorjelc)

Ostatnia zmiana: 2021-01-08

Opis ogólny
Opis ogólny: Pociągi jeżdżą bardzo często - w takcie godzinnym w każdy kierunku. Ruch obsługiwany autobusami szynowymi i zespołami trakcyjnymi, jedynie pociągi do Polski składają się obecnie z lokomotywy i wagonów. (info: wasiukibic, 2008-02-22)

Opis infrastruktury: Gorlitz było niegdyś miastem bardzo uprzemysłowionym o profilu produkcji elektromaszynowym i włókienniczym. Zakłady zlokalizowane były w centrum miasta i w zdecydowanej większości obsługiwane były transportem kolejowym. System bocznic był bardzo rozbudowany podobnie jak w Łodzi. Kiedy w latach 90-tych zakłady tekstylne oraz część maszynowych poupadały rozebrano również bocznice, jednak po dziś dzień zostało po nich wiele śladów w terenie. Gorlitz to oprócz dworca pasażerskiego również duża stacja towarowa zlokalizowana w osiedlach Schlauroth i Rauchswalde. Obecnie część torów jest zdemontowanych, rozebrano też łącznice, zlikwidowano niektóre nastawnie. (info: wasiukibic, 2008-02-14)

Peronów jest cztery, każdy posiada dwie krawędzie. Trzy z nich, które znajdują się pod halą są aktualnie używane w ruchu, który opiera się prawie w całości o autobusy szynowe. Peron pierwszy, znajduje się między budynkiem dworca a halą peronową i jest obecnie nieużytkowany (zamknięty) choć jego stan jest wręcz idealny. Niestety, jakiś czas temu rozebrano tory przy obu krawędziach peronowych, tak więc żaden pociąg się tu póki co nie zatrzyma. Lokomotywownia znajduje się w południowo - zachodniej części stacji i jest obecnie użytkowana przez Lausitz Bahn. W północno - zachodniej części stacji znajdują się place ładunkowe - obecnie nieużywane i opustoszałe. W południowo - wschodniej części stacji znajdują się tory postojowe dla składów pasażerskich. Ponadto linia z Żytawy jest wprowadzona za pomocą tunelu, który przebiega pod ulicami miasta oraz linią do Zgorzelca. W północno - wschodniej części stacji znajdują się puste magazyny, do których zdemontowano już tory, których musiało być dużo, bo jest bardzo obszerna równia, która po nich pozostała. Stoi tam też parking wielopoziomowy, co ciekawe do jego budowy wykorzystano jedną ze ścian dawnego magazynu albo fabryki. W tej części stacji znajduje się jeszcze jeden skromny budynek z elewacją z surowej cegły, prawdopodobnie dawna ekspedycja towarowa. Część dawnych magazynów jest obecnie remontowanych pod nowe wykorzystanie i miejmy nadzieje, że zmieni to nieco tą część miasta; tereny wokół dworca należą do tych, z których ludność masowo emigruje i są obecnie prawie że wyludnione. (info: wasiukibic, 2008-02-22)

Opis budynków: Wieża wodna stoi po przeciwnej stronie dworca kolejowego (za torami), około 250 metrów na północny zachód od stacji, przy zbiegu Sattigstraße i Melanchthon- straße, przy odkrytym peronie, za ostatnim torem licząc od dworca kolejowego. Od strony dworca jest prawie niewidoczna (wśród drzew). Najlepiej widoczna jest od Melanchthonstraße, ulicy dochodzącej do torów kolejowych. Ulica Sattigstraße jest ulicą równoległą do torów, które biegną kilka metrów wyżej od ulicy. Wygląda na wieżę nieużywaną. Wieża jest widoczna na zdjęciu p. Leschka Jeschke z 19.10.2003 r., po lewej stronie torów wśród drzew (numer zdjęcia w adresie 2082). (info: Bolesław Wojtyniak, 2007-12-23)

W dworcowym hallu mieści się duża restauracja (obecnie nieczynna), kwiaciarnia, piekarnia, kiosk, informacja turystyczna no i oczywiście wc i kasy. Dworzec jest bardzo zadbany, czysty i cieplutki. (info: wasiukibic, 2008-02-22)
Dane tabelaryczne
Państwo: Niemcy
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: używana
zadaszenie peronów: hala dworcowa
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 8
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  202,863 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec (– Görlitz) (274/493)  
  0,000 Ręczyn – Görlitz (324/496)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Granica Państwa (Zgorzelec) (woj. dolnośląskie) 1,60 km
Görlitz Weinhübel (Niemcy) 2,16 km
Zgorzelec (woj. dolnośląskie) 2,96 km
Zgorzelec Miasto PODG (woj. dolnośląskie) 4,50 km
Zgorzelec Miasto (woj. dolnośląskie) 4,81 km
Deutsch Ossig (Niemcy) 5,26 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Görlitz (Zhorjelc)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...