OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Jarocin – Kąkolewo (360)
Jarocin – Kąkolewo (360)

U. Twardowski (2020-06-04 16:38:40)

Dobrze zaprojektowane: szlabany daleko od osi toru, moze zmiescic sie furmanka albo autobus, mimo budki wmiare dobra widocznosc, droznik ma troche dachu nad glowa , czy ten samochod po lewej zawsze tak parkuje ?

Kleszczele
Kleszczele

Michał Kłosowski (2020-06-04 12:33:03)

Przepiękny jest ten dworzec. Szkoda, że od lat niszczeje. Dobrze, że zabezpieczono okna i drzwi, ciężko jednak wróżyć obiektowi świetlanej przyszłości... :-( Ciekaw jestem, jak wyglądało wnętrze.

Grudziądz
Grudziądz

Olek Droń (2020-06-04 09:09:36)

Dworcowi zdecydowanie potrzebny remont.

Mierzęcice Zawierciańskie
Mierzęcice Zawierciańskie

Damian Stupień (2020-06-03 22:27:58)

Potwierdzam :), zrównane z ziemią.

Zduńska Wola
Zduńska Wola

Marek Potocki (2020-06-03 20:09:40)

Dwa nowe w sensie dwa wyremontowane, dwa kolejne dobudowane, czy dotychczasowe zryto i w ich miejsce zbudowano od podstaw dwa?

Mieszków – Czempiń (369)
Mieszków – Czempiń (369)

Michał Żarnowski (2020-06-03 19:44:30)

Kolejna dobra informacja dotycząca tej linii: http://www.srem.pl/A… Jeszcze dodam, że prawdopodobnie odcinek Śrem - Mieszków będzie wpisany do planu transportowego województwa.

Miejska Górka – Kościan (366)
Miejska Górka – Kościan (366)

Prochiron (2020-06-03 17:51:57)

Pytanie czy są jakiekolwiek perspektywy wznowienia ruchu. Pewnie niewielkie niestety.

Tuchola – Koronowo (241)
Tuchola – Koronowo (241)

ACdVL (2020-06-03 14:51:57)

Piękny, choć niedługi skład. Wspaniała fotka. Kiedyś częsty obrazek.

Gostycyn
Gostycyn

ACdVL (2020-06-03 14:50:33)

Wspaniały tabor, normalny, skromny i na wskroś polski. Eaos (prawdopodobnie, może to Eas), Gbs-y, Gags. W ostatnim czasie w ŚK ukazywały się bardzo ciekawe wagony o krytych czteroosiówkach Gags. Zastanawiam się, czy część tychże wagonów zachowano jako muzealne, bo to kawał kolejowej historii Polski. Niegdyś wręcz nieodzowny element ruchu towarowego, dziś rarytas.. Aczkolwiek wspominałem, że część z nich po modernizacji (dość szeroko zakrojonej poniekąd, acz z widocznym podobieństwem do starszych krewniaków) kursuje jako Hais, w malowaniu niebieskim PKP Cargo. Najciekawsze były mieszane składy platform, węglarek, krytych, czasem też cystern, lawet, talbotów, gruszek - na czele z ET21,22, czasem dwuczłonowcami ET40/41/42, a dawniej ze spalinówkami/parowozami. Piękne obrazki dla kolejarskich estetów. Symbol poniekąd również etosu kolei dawnych lat.

Czarny Blok
Czarny Blok

Marian (2020-06-03 14:42:33)

Czy to prawda, że stacja Czarny Blok zostanie wkrótce zlikwidowana? Jesienią kilkaset osób przyjeżdżało tam na grzyby :-)

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...