OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Kretlewo
Kretlewo (woj. zachodniopomorskie)
Kretlewo
Kretlewo (woj. zachodniopomorskie)
Zieleń
Zieleń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zieleń
Zieleń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zieleń
Zieleń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zieleń
Zieleń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zieleń
Zieleń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zieleń
Zieleń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zieleń
Zieleń (woj. kujawsko-pomorskie)
Opole Główne
Opole Główne (woj. opolskie)
Opole Główne
Opole Główne (woj. opolskie)
Ozimek
Ozimek (woj. opolskie)
Krasiejów
Krasiejów (woj. opolskie)
Tarnów
Tarnów (woj. małopolskie)
Tarnów Północny
Tarnów Północny (woj. małopolskie)
Tarnów Północny
Tarnów Północny (woj. małopolskie)
Wąbrzeźno
Wąbrzeźno (woj. kujawsko-pomorskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Worowo – Wysoka Kamieńska (420)
Worowo – Wysoka Kamieńska (420)

zenOBeK (2020-03-31 17:29:45)

^^^ Ale chyba źle widzę, "kupy" się ta data nie trzyma. Odszukałem stary świetny wywód kolegi Stanisław Stanisław: https://www.bazakole… To będzie jednak 1952 i Huta Kościuszko.

Zdjęcia nieprzypisane
Zdjęcia nieprzypisane

zenOBeK (2020-03-31 17:09:24)

Szkoda, że bazy nie można przeszukować regexpami.

Żabno
Żabno

Artur Łukasiewicz (2020-03-31 15:53:01)

Przyjrzałem się dokładnie materiałom foto z lat 90-ych i innym dostępnym źródłom informacji, a także własnym obserwacjom terenowym. Wnioski nasuwają się następujące: –Jedynymi stacjami na linii kolejowej 115, wyposażonymi w semafory wyjazdowe, był początkowy Tarnów, towarowa stacja w Klikowej oraz Szczucin. Pozostałe stacje tj. Żabno, Dąbrowa Tarnowska, a przed likwidacją na przełomie lat 80/90 także Łukowa Tarnowska (gdzie ślady terenowe dobitnie pokazują słuszność opisu stacji przygotowanego w bazie przez p. Marka Ostręgę) posiadały jedynie semafory wjazdowe wraz z tarczami ostrzegawczymi. –Na zdjęciach z Żabna z lat 90 XXw. widać już wykolejnicę Wk1 w torze 2. Tor stacyjny nr 2 zawsze był wykorzystywany do pracy towarowej, w tym obsługi magazynu i dwóch placów ładunkowych, więc mimo dostępnej krawędzi peronowej, prawdopodobnie nie był to tor mijankowy. Na żadnym ze zdjęć nie widać też, by był on oznaczony wskaźnikami zatrzymania W4. Nie udało mi się jednoznacznie potwierdzić obecności w tamtym czasie wykolejnic Wk2 i Wk3, w związku z czym mogły się one pojawić już po przekwalifikowaniu stacji na bocznicę, jak pisał @Opolanin. Tor nr 3, choć nie było przy nim utwardzonego peronu, posiadał oznakowanie wskaźnikami W4 i prawdopodobnie to po nim odbywały się mijanki. W związku z tym planowana samoczynna mijanka również zapewne miała "jeździć" po trójce. Po wprowadzeniu stosownych zmian prześlę na stronę poprawiony plan stacji. -W Dąbrowie Tarnowskiej sytuacja była dość podobna, z dokładnością do większej ilości torów dodatkowych. Podpierając się planem: https://semaforek.ko… tor nr 5 służył do obsługi towarowej magazynu i placu ładunkowego, a rolę potencjalnego toru mijankowego mogły pełnić tory 2 lub 3. Nie wiemy, kiedy pojawiły się wykolejnice w torze nr 3, zatem niewykluczone, że z uwagi na dostęp do krawędzi peronowej to właśnie on miał pełnić funkcje mijankowe. Wszelkie wątpliwości rozwiązałoby zapewne podejrzenie soczewek na którymś z zachowanych semaforów mijankowych, jednak działanie takie byłoby niestety dość utrudnione i tego niezbyt legalne ;)

Katowice – Legnica (137)
Katowice – Legnica (137)

Jacek (2020-03-31 15:28:24)

Przęsła są nowoczesne ale ze względu na obszary zabudowane nie postawiłbym ich ze względu na duży hałas wywołany przez przejeżdżające pociągi, wolę te o innej konstrukcji cichsze.

Prudnik
Prudnik

wasiukibic (2020-03-31 09:33:51)

Bezproblemowo - aczkolwiek teraz jest taki czas, że służby mają inne problemy na głowie. Dużo robi też odpowiednia dobrana gra pozorów - choć nie działa w 100%, to jednak w większości przypadków jest skuteczna. Najśmieszniejsze jest w tym to, że dla społeczeństwa normalniejszym i niejako bardziej akceptowalnym zachowaniem jest, kiedy stoisz pod płotem i załatwiasz potrzebę fizjologiczną, niż jakbyś miał wyciągnąć aparat i robić zdjęcia takim obiektom.

Dytmarów
Dytmarów

wasiukibic (2020-03-31 09:13:51)

Przystanek położony w szczerym polu, pomiędzy Lubrzą, Dytmarowem i Laskowicami, gdzie paradoksalnie najbliżej jest do tej ostatniej miejscowości. Do pierwszych zabudowań Dytmarowa jest ponad 2 km i fizycznie nie ma możliwości, żeby coś z tym zrobić. W pobliżu peronów znajdują się jedynie różnego rodzaju zakłady związane z branża rolniczą, które kiedyś korzystały z rampy i placu ładunkowego, a od kilku lat tory dodatkowe zarastają i ruch na bocznicy zamarł. Teraz może się to zmieni, bo tory boczne zostały oczyszczone. Położona znacznie bliżej torów Podsudeckiej Lubrza - przystanku nie posiada zaś w ogóle, choć można by wybudować perony na wysokości wiaduktu drogowego nad DK40, skąd do zabudowy jest jakieś 500 m. Ot, takie kuriozum zakonserwowania XIX-wiecznego status quo, nijak nieprzystającego do współczesnej sieci osadniczej.

Katowice – Legnica (137)
Katowice – Legnica (137)

wasiukibic (2020-03-31 08:52:33)

Podsudecka na odcinku Nysa - Głogówek.

Szybowice
Szybowice

wasiukibic (2020-03-31 08:51:28)

Wiesz może, kiedy budynek został przez nich opuszczony?

Katowice – Legnica (137)
Katowice – Legnica (137)

wasiukibic (2020-03-31 08:46:15)

Jak napisał Opolanin - dla ruchu ciężki brutt lepiej, żeby były 2 tory, choć i tak na odcinku KZ - Świdnica i JŚ - Legnica jest tylko jeden tor, w dodatku tam jest trochę intensywniejszy ruch pociągów pasażerskich, więc i tak w Piławie Górnej, Strzegomiu czy Jaworze brutta muszą czekać pod semaforami, nie mówiąc już o zwolnieniach na mostach, przejazdach kolejowych czy łukach. Coś tam ostatnio wspominano o elektryfikacji i modernizacji odcinka Kędzierzyn - Legnica; był nawet pomysł, żeby dla uwolnienia slotów na dla pociągów pasażerskich na odcinku Legnica - Wrocław - Opole przerzucić docelowo większość ruchu towarowego na lk 137, na obecną chwilę to trzeba będzie odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. PLK wyremontowała niedawno odcinek Legnica - Dzierżoniów, jednak status quo (bez druta i jednotor poza JŚ - Świdnica Miasto) pozostał. Odcinek Dzierżoniów - Kędzierzyn to przede wszystkim kolejne łatania, usuwania niektórych ograniczeń prędkości etc. ale biorąc pod uwagę znaczenie linii dla ruchu towarowego (głównie transport kruszyw) to stanowczo za mało. Pasażersko - na wschód od KZ jest cień tego, co było jeszcze w latach 90. Na odcinku Nysa-Kędzierzyn w dzień roboczy 5 par, w dzień wolny - 3, to jest nędza.

Tuchorza
Tuchorza

wasiukibic (2020-03-31 07:35:51)

Cieśla - Leszno-Zbąszyń (359) jest napisane pod miniaturką zdjęcia w danych podstawowych.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...