OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Huta Zygmunt
Huta Zygmunt

wasiukibic (2020-02-25 11:25:14)

To foto zrobione w drugą stronę niż: https://www.bazakole… a więc de facto też niegdyś teren Huty Zygmunt. W halach w tle mieszczą się obecnie magazyny firmy ArcelorMittal. W tle widać komin pozostały po KWK Śląsk na Chropaczowie.

Huta Zygmunt
Huta Zygmunt

wasiukibic (2020-02-25 11:17:46)

Foto w zasadzie jest już popełnione na terenie wewnętrznej drogi zakładowej należącej kiedyś do Huty Zygmunt. Brama wjazdowa i portiernia są po prawej stronie. W tle widać pozostałości po wieży ciśnień https://fotopolska.e… i samotne familoki stojące przy ul. Szyby Rycerskie. Tor, który obecne kończy się tu ślepo, biegł niegdyś dalej, jako wyciągowy, dla torów obsługujących wielką halę, która leży na lewo od kadru.

Przezchlebie
Przezchlebie

Mateusz Jankowski (2020-02-25 10:17:28)

Istnieje tam jeszcze zapraw naprawy wagonów?

Ostroróg
Ostroróg

Maciej (2020-02-25 08:42:35)

Nazwa miasta zobowiązuje (ostre rogi) ;)

Strzelce Świdnickie
Strzelce Świdnickie

do re mi (2020-02-24 23:45:03)

Koleżanka jak już, to po pierwsze ;) Po drugie jak dla mnie (i dla większości zapewne) budowa (!) nowej mijanki w Bielanach jest czystą głupotą, zwłaszcza, że na Klecinie czy w Kobierzycach można to zrobić dużo mniejszym kosztem... No, ale jak widać nie mają na co kasy wydawać...

Marta – kopalnia
Marta – kopalnia

wasiukibic (2020-02-24 21:46:41)

Tutaj tor też niekompletnie wrysowany, bo na starych mapach dojeżdża aż za Staw Trupek na Lipinach. P.S. fotorelacja z rajzów innego koleżki to potwierdza: http://eksploratorzy… i jeszcze dyskusja pod zdjęciem: http://www.kolejpias…

Łagiewniki
Łagiewniki

wasiukibic (2020-02-24 21:41:21)

Tu jest co nieco na temat tego zakładu i toru, o którym wspominałem: http://forum.ioh.pl/…

Jelenia Góra Zabobrze
Jelenia Góra Zabobrze

Darek Nowak (2020-02-24 21:08:31)

Wg mojej skromnej opinii, wszystkie te przystanki na "311" to wyrzucone w błoto > 20 mln PLN.

Kuźnica
Kuźnica

wasiukibic (2020-02-24 20:39:31)

Tutaj też mam wątpliwości nad położeniem tego posterunku, analizując wizję lokalną i poniemieckie mapy Kuźnica powinna leżeć na zejściu się torów z Zabrza Biskupic i Bytomia Karbia. Mapa wyraźnie wskazuje połączenie tych torów, a nie równoległą trasę aż do stacji Ruda Orzegów, bez połączenia na odcinku Kuźnica - Ruda Orzegów.

Zygmunt August – Bytom (KP 210+211)
Zygmunt August – Bytom (KP 210+211)

Damian Stupień (2020-02-24 20:37:05)

I dobrze prawisz, starczy spojrzeć na pierwszą lepszą mapę.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...