OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Węgliniec
Węgliniec

Jarosław Lizak (2018-09-20 11:06:43)

coś pięknego

Werbkowice Wąskotorowe
Werbkowice Wąskotorowe

Stanisław Pikul (2018-09-20 10:19:44)

Mi też chce się napisać: dziękuję !

Żnin – Szubin
Żnin – Szubin

Maciej (2018-09-20 10:19:28)

Żeby było śmieszniej, na terenie ziemi lubuskiej nie leży również Gorzów Wlkp. Lubuskie są Słubice, Rzepin, Torzym, Lebus (Lubusz), Frankfurt n. O. oraz Fuerstenwalde (Przybór).

Hrubieszów Wąskotorowy
Hrubieszów Wąskotorowy

Maciej (2018-09-20 08:37:48)

Warto zwrócić uwagę na plakaty "zdobiące" posterunek zwrotniczy. Być może ktoś ze starszego pokolenia rozpozna na przykład panią z lewego, górnego narożnika? ;)

Oborzyska Stare
Oborzyska Stare

Maciej (2018-09-20 08:22:48)

Mała, lokalna stacja a posiada zadbaną poczekalnię. Aż miło popatrzeć :)

Kraków Główny Osobowy
Kraków Główny Osobowy

Maciej (2018-09-20 08:20:25)

Myślę, że zdjęcie wykonano w Krakowie. Poniżej link z fotografią do porównania. Proszę zwrócić uwagę na budynek i kominy znajdujące się w tle. https://www.bazakole…

Brodnica
Brodnica

roman paul poznan (2018-09-19 23:05:24)

Wybieram się do Brodnicy po niedzieli i sprawdzę stan obecny. Gdzie Kolega ACdVL ma tę rodzinę, bo ja jeżdżę od 35 lat do Brodnicy i pamiętam jeszcze tory wąskotorówki. Obecnie jestem pełen obaw o funkcjonowanie linii Brodnica- Jabłonowo Pomorskie, a Arrive uważam za najgorszą spółkę "marszałkowską" w Polsce. 3x razy "miałem szczęście" być "wysadzony w polu" z powodu awarii.

Częstochowa Stradom
Częstochowa Stradom

roman paul poznań (2018-09-19 22:53:45)

to tylko takie moje skojarzenie nic więcej-jak widze jeśli chodzi o "emocje" to najwięcej wzbudzają się one przy takich niespodziewanych dla autora fotografiach

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Kaszub (2018-09-19 19:59:52)

Masz rację Macieju, takich ludzi jest więcej. Sam jestem jednym z nich. Bardzo rzadko zabieram tutaj głos, w innym wypadku również zostałbym nazwany "płaczącym za każdą szyną". Mnie również boli dewastacja lokalnych linii kolejowych ale i wszelkiego rodzaju innej infrastruktury jak dworce, nastawnie, wieże wodne, itd. Kiedyś wszystko budowano jakieś takie piękniejsze - z charakterem, zwracano uwagę na detale. Nawet za przeproszeniem "głupia nastawnia" potrafiła się wyróżnić i być czymś ciekawym, jak choćby ta https://www.bazakole… Szkoda, że to co kiedyś budowano by służyło społeczności jest dziś tak łatwo i bez zastanowienia niszczone. Przykłady pokazują, że nawet na te wydawałoby się niepotrzebne lokalne linie znajdą się podróżni, trzeba tylko dać im taką szansę. Gdyby nie zostawiono tego wszystkiego samemu sobie, nie trzeba by teraz wydawać takich ogromnych pieniędzy na odbudowę od zera lub remonty. A tak - pieniędzy nie ma to rozbieramy/burzymy... Wielka szkoda bo to wszystko ma w sobie jakiegoś rodzaju duszę - tych, którzy byli tu przed nami. Co nam po nich pozostaje w obecnych czasach gonitwy? - z każdym dniem coraz mniej... Nawet jeśli ktoś nie zachwyca się każdą śrubą, szyną czy cegłą warto czasem pochylić się nad tym co było, co z pozoru nieistotne. Dobrze że są jeszcze ludzie którzy próbują uratować co się da. Oby było ich jak najwięcej i nie natrafiali na mury typu "nie da sie" stawiane przez tych wyżej. Z góry przepraszam za komentarz długi i "średnio" zawierający się w temacie, może zostanie to wybaczone i obędzie się bez kasacji. Myślę jednak, że choć kilka osób z miłą chęcią przeczyta tą wypowiedź i nie zbulwersuje się bo ma po prostu podobne zdanie. Pozdrawiam

Kcynia
Kcynia

Marcin (2018-09-19 16:20:22)

I do niedawna wszystko tu jeździło. Ile teraz będzie potrzeba sił i środków by ponownie to uruchomić

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...