OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Wieliczka Park
Wieliczka Park

wasiukibic (2018-07-20 18:47:23)

Autor naprawdę nazywa się Phil Richards, Collins wpisał mi się z rozpędu. Po prostu imię kojarzące mi się mocno z tym nazwiskiem, ze względu na sławnego człowieka. Przepraszam za pomyłkę.

Żnin Wąskotorowy – Żużoły
Żnin Wąskotorowy – Żużoły

SZ-REK (2018-07-20 18:46:53)

Zdjęcie zrobione zaraz po zlocie kolei wąskotorowych.Na tym torze była parada taboru.Też słyszałem że ten tor ma być wyremontowany z przystankiem na jego końcu.Miała także być łącznica pozwalająca na wyjazd w kierunku Wenecji.Miał być też zbudowany tor w kierunku cukrowni ale przeszkodą było (co jest małym paradoksem)rondo im.Leona Lichocińskiego,człowieka tak zasłużonego dla tej kolejki.W tym roku też była impreza na kolejce Żnińskiej ale dowiedziałem sie o niej 3 dni przed imprezą,więc nie zdążyłem zorganizować wyjazdu i nie moge na 100% potwierdzić tych faktów.

Choszczno
Choszczno

Marcin (2018-07-20 15:39:21)

Kiedy była jedna kolej nie było problemu. Wystarczyło ze stał obok towarowy z helmutem tez w kierunku Szczecina to był urywa i naczepy ony na zdechnieta siodemke i jechało dalej

Czerwony Bór – Zambrów (50)
Czerwony Bór – Zambrów (50)

djSon (2018-07-20 10:44:26)

Rozebrana, patrząc na jej historię oraz zamieszczone zdjęcia.

Miasteczko Śląskie – bocznice
Miasteczko Śląskie – bocznice

Matz32 (2018-07-20 00:16:08)

To sie dotyczy zamknietego toru/lini do Kalet ktora ma fizyczna predkosc we wykazie wpisana jako 0

Zieliniec – Kiekrz (395)
Zieliniec – Kiekrz (395)

Mateusz Kiszka (2018-07-19 10:42:35)

To chyba jedyny film pokazujący linie obwodowa wokół Poznania z czasów przed 1990...

Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski

Mateusz Kiszka (2018-07-19 08:33:26)

Jakie lata pamiętają te wiaty? Okres elektryfikacji linii czy wcześniej?

Myślibórz
Myślibórz

djSon (2018-07-18 22:52:49)

Słuszna uwaga. Dzięki!

Dobre Miasto
Dobre Miasto

Stanisław Stanisław (2018-07-18 22:03:34)

W dolince przez którą płynie strumień, po obu stronach przepustu, zwłaszcza w jej wschodniej części, do dziś można znaleźć fragmenty naboi karabinowych 7,92 × 57 mm Mauser (głównie porozrywane łuski), poskręcane, stalowe fragmenty amunicji większego kalibru oraz niezidentyfikowane niewielkie kawałki stali. Pamiętam, że w I połowie lat 1980-tych wystarczyło pogrzebać w ziemi lub w mule na dnie strumienia, aby coś wyciągnąć. Z dużym prawdopodobieństwem są to pozostałości po Wielkiej Wojnie, przypominające historię krótkiej okupacji Guttstadt przez armię carską. Armia rosyjska zajęła Guttstadt nocą z 27/28 sierpnia 1914. Wycofując się, w dniu 30.08.1914, wysadziła niemiecki pociąg amunicyjny, zdobyty na stacji 28.08.1914 (historia udokumentowana, opisana w kilku wspomnieniach przedwojennych mieszkańców Guttstadt). Snute przez niektórych mieszkańców opowieści, że są to pozostałości po zniszczonym pociągu amunicyjnym lub transporcie wojskowym w czasie II w. św. (w lutym 1945) nie mają żadnego potwierdzenia. Dodam tylko, że w jednym ze spisanych i opublikowanych wspomnień pewien mieszkańców Guttstadt porównuje wkraczającą w 1945 armię radziecką z wojskami carskimi z 1914. Pisze m.in: "jakże diametralnie różne były to wojska", i z sarkazmem stwierdza, że "jedynym zmartwieniem w 1914 było to, że rosyjscy oficerowie za posiłki na dworcu płacili z kasy pułkowej po kursie wymiany 1 rubel = 1,5 marki, który nie do końca zgadzał się z oficjalnym, przez co mieszkańcy czuli się oszukani".

Knyszyn
Knyszyn

wasiukibic (2018-07-18 18:59:01)

Bez przesady. Jedynym elementem, który burzy spójną koncepcję budynku są drzwi w prawej części ryzalitu, które nie trzymają linii pozostałych otworów na parterze i może klimatyzator nad oknem. Budynek jest po prostu zaniedbany ale po właściwym remoncie elewacji na pewno prezentowałby się zacnie.

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...