OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Miłkowice

Ostatnia zmiana: 2022-01-16

Opis ogólny
Opis ogólny: Kasa była czynna do ok 2001-2002 r., budynek dworcowy używany chyba tylko na piętrze. Parter zdewastowany, do 2003 była tam poczekalnia, obecnie wejścia są zaspawane. (info: konik23)

---

Nowy peron nr 2 wraz z nową głowicą rozjazdową od strony Legnicy w stronę Chojnowa. W tej chwili wyjazd z tych kierunków odbywa się po prostej, a nie jak dawniej "na krzywo" Vmax = 40 km/h:) Rozpruty jest tor nr 1 w kierunku Chojnowa wraz z peronem, które to szykowane są do modernizacji. (info: grzesiek niewiadomski, 2005-07-01)

---

Stacja towarowa zwana "Bramą do Legnicy", znajduje się na zachód od tego dolnośląskiego miasta. Tutaj zbiegają się dwie bardzo ważne linie kolejowe o znaczeniu międzynarodowym: z Forst i z Görlitz. (info: wasiukibic, 2007-06-13)

Miłkowicki węzeł kolejowy zaliczał się kiedyś do jednych z największych w kraju (chyba 3 miejsce). Znajdywała się tu parowozownia po której na dzień dzisiejszy śladu nie zostało, dawna wagonówka na której terenie znajdywały się biura i przeróżne warsztaty napraw, myjnie wagonów i kanały przestały istnieć w kwietniu 2010 roku. Koleje Dolnośląskie posiadają tam swoją bazę serwisową lecz zajmują tylko pół hali wagonowej. Pozostałe budynki są puste i powoli niszczeją. Miłkowice są nazywane do dnia dzisiejszego nie wsią tylko osiedlem kolejowym. Kiedyś cała miejscowość pracowała w tutejszym przemyśle kolejowym lecz niestety teraz są to tylko miłe wspomnienia. info:Jarosław Lizak

Opis infrastruktury: Z powodu znacznego zmniejszenia ruchu towarowego część nastawni (zwłaszcza obsługujących grupy torów i górek rozrządowych) została wyłączona z użytku. Na stacji nie odbywa się już rozrząd wagonów, a nad niektórymi torami zdemontowano sieć trakcyjną. (info: wasiukibic, 2007-06-13)

Opis budynków: Lokomotywownia znajdująca się w północnych rejonach stacji została zbudowana w drugiej połowie lat 30. i była przewidziana do stacjonowania lokomotyw elektrycznych. Niestety, niemieckie plany elektryfikacji linii Wrocław - Legnica - Zgorzelec nie zostały zrealizowane (w okresie przedwojennym), a w miłkowickiej szopie prawdopodobnie nigdy elektrowozy nie stacjonowały. (info: wasiukibic, 2007-06-13)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
dojście na perony (przejścia nad i podziemne, windy…): Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: - pierwsza stoi ok. 380 m na pd-zach od budynku dworca kolejowego, przy torach; podobne wieże (dosyć popularne) są m.in. na stacjach Brzeg Dolny, Gwizdanów, Jelenia Góra, Lubsko, Wołów Złotoryja,
- druga wieża wodna obsługująca kolejowe budynki wielorodzinne stoi przy ul. Proletariackiej 26 A, tj. ok. 150 m od torów kolejowych, (info: Bolesław Wojtyniak, 25-11-2011).
- ok. 220m na wschód od budynku dworca w 1875r. wybudowano pierwszą (prostokątną) wieżę wodną. (info Przemysław Warczyński, 2022-01-14)
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 4
kody: HAFAS:5102263
IBNR:6271
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  74,572 Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)  
  0,000 Miłkowice – Jasień (282)  
  12,684 Wielkie Piekary – Miłkowice (296)  
  3,766 Jezierzany – Miłkowice (775)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Jezierzany (woj. dolnośląskie) 5,22 km
Goliszów (woj. dolnośląskie) 7,59 km
Pawłowice Małe (woj. dolnośląskie) 8,72 km
Wilczyce (woj. dolnośląskie) 9,96 km
Huta Miedzi Legnica (woj. dolnośląskie) 10,61 km
Rzeszotary (woj. dolnośląskie) 12,52 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Miłkowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...