OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Damnica

Ostatnia zmiana: 2021-01-21

<== | Galeria | ==>
Data: 2019-06-29
Autor: Dawid Jastrzębski
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2021-01-20

Galeria użytkownika Dawid Jastrzębski

Budynek nastawni "Da1" widoczny od strony torów. Tablica z nazwą stacji. W lewo Słupsk, w prawo Lębork i Gdynia Główna.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki związane z prowadzeniem ruchu.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 213
: 9

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Jacek (2021-01-20 20:59:30)
  Wszystkie nastawnie z cyferkami są jako wykonawcze z nastawniczym w obsadzie .A dyżurny dysponujący siedzi na nastawni tylko z literkami. Odstępstwem jest np. nastawnia BS1 na terenie kopalni Tauron - Brzeszcze, gdzie pracuje drugi dyżurny, oprócz kopalniannego BS, na dole w lesie, na drodze do PLKi Brzeszcz Kopalnii. Sama kopalnia to istna Gubałówka, gdzie niełatwo się jeździ po promilach, szczególnie jak jest mokro.
 • #2 Dawid Jastrzębski (2021-01-20 22:41:02)
  Dziękuje za informacje. Ja fotografuje tylko bryły z zewnątrz, do nikogo w nastawni nie wchodzę, bo chociażby nie mam takiej potrzeby. Na zasadach funkcjonowania ich również nie miałem specjalnej wiedzy. Ale myślą logistyka, to skoro w jednej ktoś coś wykonuje, to po co jest zatrudniony drugi, jako dysponujący. Jakby nie mogłaby to robić jedna osoba. Widać, że raczej takie rozwiązania odchodzą do lamusa. Wystarczy zwrócić uwagę na bryły dworców w Skibnie lub Sycewicach, gdzie pomieszczenia zapewne wcześniej dysponujących stoją obecne puste.
 • #3 Jacek (2021-01-21 09:39:42)
  Dzięki telewizji przemysłowej stację nadzorują już niekiedy tylko dyżurni ruchu przy urządzeniach przekażnikowych czy komputerowych. Tam gdzie są jeszcze urządzenia mechaniczne musi ich być dwóch z obu stron. Pomijając to że niekiedy obecnie muszą pokonywać dziesiątki kilometrów samochodem czy pociągiem, żeby dojechać do miejsca pracy i posiadać przynajmniej znajomość dwóch posterunków. A co do tych dwóch stacji, których nie znam, to chyba dyżurnego przeniesiono na nastawnię choćby ze względów bezpieczeństwa, np. przed atakiem kibiców, jak to było kiedyś w Damnicy? Dróżników przejazdowych obecnie też się odgradza od osób postronnych na posterunkach, o ile to jest możliwe.
 • #4 Jacek (2021-01-21 11:17:03)
  Z galerii Bazy widzę, że Sycewice obecnie to tylko przystanek osobowy na szlaku.
 • #5 (odp. na #4) Dawid Jastrzębski (2021-01-21 11:59:42)
  Sycewice obecnie tak, ale kiedyś ponoć mała stacja. Co do ataku kibiców w Damnicy to nie mam wiedzy na ten temat, ale rzeczą oczywistą jest, że zdarzają się przeprawy kibiców z/do Trójmiasta od/do Szczecina co jakiś czas na tej linii 202. Być może tutaj przypadkowo na tej mijance doszło do jakiegoś ataku czy coś.
 • #6 (odp. na #2) wasiukibic (2021-01-21 12:04:00)
  Osoba odpowiadająca za dany okręg nastawczy (dyżurny/nastawniczy) winien mieć zapewnioną odpowiednią widoczność, celem poprawnej obserwacji składu poruszającego się po drodze zwrotnicowej tegoż okręgu, żeby widzieć, czy ostatni wagon opuścił już drogę zwrotnicową i można już mienić położenie zwrotnic/sygnałów. Stąd też dawniej, stacje były dzielone na 2 i więcej okręgów nastawczych (nawet i kilkadziesiąt, na stacjach rozrządowych). Obecnie faktycznie CCTV załatwia temat, ale w wypadku awarii sprzętu, robi się nieciekawie (przykładem jest awaria kilka lat temu LCS Reda, o czym musiałeś słyszeć). W czasach przedkamerowych, kiedy montowano już urządzenia przekaźnikowe i stacje stawały się jednym okręgiem nastawczym, celem zapewnienia obserwacji głowic stosowano posterunki Stwierdzenia Końca Pociągu, takie niby nastawnie pozbawione urządzeń sterujących ruchem, a tylko dające cynk do dysponującej, że skład opuścił już głowicę. Były jeszcze kwiatki w postaci dyżurnego ruchu, który jeździł rowerem do drugiego okręgu nastawczego i ręcznie układał drogę przebiegu, albo zapalanie świateł na latarni przez obsługę pociągi, aby potwierdzić wyjazd z głowicy na nastawnię dysponującą - to takie oszczędności lat. 90 XX wieku i "Polak potrafi". Tak po krótce.
  #5 Nie tylko Szczecina/Trójmiasta ale także Słupska czy Koszalina.
 • #7 (odp. na #6) Dawid Jastrzębski (2021-01-21 12:17:02)
  Tak Wasiu coś słyszałem. Ale też jakiś czas temu był przypadek chociażby gdy LCS Poznań Główny padł czasowo i to była spora klęska. Dzięki za informacje.
  Ps. W związku z ostatnią sporą ilością zdjęć konkretnych obiektów na linii 202 przydałoby się wkrótce dodać podobiekty na stacjach ze strony administracji typu "budynek dworcowy, budynek nastawni "Da1" itp". bo użytkownik nie jest w stanie dodać nowych podobiektów, ale to może za jakiś czas wyciągnę sugestie z konkretami w emailu.
 • #8 Jacek (2021-01-21 13:04:19)
  Dlaczego Kolega Dawid pisze ponoć o Sycewicach skoro w danych podstawowych Bazy jest prawie wszystko napisane o tym posterunku i jest z twoich okolic? Chyba że nie lubisz czytać tej strony? Co do pobicia dyżurnego w Damnicy nie znalazłem nic w Googlach może wypowiedzą się miejscowi ?
 • #9 (odp. na #8) Dawid Jastrzębski (2021-01-21 16:53:35)
  Napisałem "ponoć" na podstawie własnych domysłów widocznych na zdjęciach zarejestrowanych przeze mnie. Nie upewniłem się z informacją tekstową na bazie. Lubię czytać tą stronę ale obecnie nie mam tak dużo czasu jak wcześniej by się zagłębiać w szczegóły czy obserwować na bieżąco co tu się dzieje. Jestem studentem II stopnia i mam dużo innych rzeczy na głowie. :/

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Damnica

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...