OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Gniezno

Ostatnia zmiana: 2021-05-06

Opis ogólny
Opis ogólny:

Linią w kierunku Wrześni, Jarocina, Oleśnicy, i Wroclawia kursują pociągi towarowe i osobowe (również pospieszne do Wroclawia omijające Poznań krótszą trasą). Od 2005 roku z inicjatywy Urzędu Marszalkowskiego w Poznaniu kursuje "szynobus" do Leszna przez Wrześnię i Jarocin. Linia wąskotorowa do Anastazewa rozpoczyna się na niezależnej stacji czolowej. (info: 2005-03-15)

Do końca lat 90-tych XX wieku jedna z większych stacji węzlowych w Polsce. Sklada się z dworca osobowego (lokalizacja: centrum miasta - ruch lokalny, miedzyreginalny i międzymarodowy), stacji towarowej, stacji rozrządowej, Zakladu Taboru (dwie lokomotywownie, obecnie w likwidacji). Część torów postojowych rozebrano. Na poludniowy-wschód ponad 100 ha terenów przeznaczonych pod przemysl, cala poludniowa okolica stacji to jedna, wielka dzielnica przemyslowa. Jest więc możliwość rozwoju kolejowego transportu towarowego. Dworzec osobowy bardzo czysty, zadbany. Od polowy lat 80-tych dwa gruntowne remonty, ostatni w 1996 roku. Kilka kas biletowych, punkty handlowe, restauracja, poczekalnia. Obok duży Dworzec Autobusowy i węzel komunikacji miejskiej. (info: M. S, 2005-03-15)

Stacja Gniezno wyposażona jest w semafory świetlne i kształtowe. (info: M. S, 2006-05-15)

info: od 1 listopada 2009 zamknięto restaurację, od 1 grudnia 2009 kasy biletowe czynne tylko w godz. 5-21:00, od stycznia 2010 dworzec PKP będzie całkowicie zamknięty w nocy, w godz 23-4, (info: Sławek, 2009-12-14)Stacja posiada 3 perony główne [1,2,3] oraz jeden peron pomocniczy, jednokrawedziowy, czołowy - nieużywany w ruchu liniowym - [1a]. Perony posiadają łącznie 6 krawędzi. Peron [1a] jest przedłużeniem peronu [1], podobnie jak kilka peronów na stacji Poznań Główny.
Peron [1a] nie jest obecnie używany [obsługiwał linie do Skoków] jednak jest wyposażony i utrzymywany przez PKP jak pozostałe perony - posiada miedzy innymi podświetlany kaseton informacyjny z napisem "GNIEZNO Peron 1a" oraz sterowana automatycznie tablice informacyjna odjazdów pociągów. Peron [1a] posiada tez nawierzchnie i linie bezpieczeństwa, podobnie jak pozostałe perony.
(info: combichrist, 19-04-2010)

W 2011 roku węzeł kolejowy "Gniezno" praktycznie przestał istnieć. Po likwidacji przez Wielkopolski Urząd Marszałkowski ostatnich połączeń na linii do Wrześni, dawny osobowy dworzec kolejowy zmienił się w prowincjonalny przystanek na linii z Poznania do Inowrocławia. Dworzec towarowy nie działa od dawna. Zakłady Taboru nie istnieją. PKP rozebrało 3 z 6 grup torów. Przeznaczono do likwidacji kolejną grupe torów rozrządowo - postojowych w południowej części kompleksu. Miasto Gniezno pracuje nad sporządzeniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego terenów zdewastowaanych przez PKP - mają być przekazane samorządowi za długi. (info: avalon, 19-12-2011)

PKP kończy rozbierać kolejną grupę torów stacji rozrządowej, stacja towarowa juz nie istnieje, zakład taboru jest zdewastowany i czeka go rozbiórka lub sprzedaż pod inne cele. Pierwszy raz w historii zlikwidowano połączenia osobowe w kierunku Wrześni. Linia w kierunku Wrzesni i Jarocina jest używana sporadycznie przez składy towarowe. Czynnych jest już tylko kilka torów postojowych dla składów towarowych. Używane sa tylko dwa perony. (info: avalon, 26-02-2013)

Opis infrastruktury:

Perony na stacji Gniezno: 1: "Peron 1" - Jednokrawędziowy, przylegający do budynku dworcowego. Wiata nad peronem, kasetony informacyjne, krzesełka dla podróżnych. Obsługiwał ruch osobowy w kierunku Nakła n/Notecią, obecnie w kierunku Poznania. 2: "Peron 1a" - Jednokrawędziowy, przedłużenie peronu 1. Obsługiwał pociągi w kierunku Sławy Wlkp. Obecnie używany sporadycznie. 3: "Peron 2" - Dwukrawędziowy peron międzytorowy. Wiata nad peronem, kasetony informacyjne, krzesełka dla podróżnych. Obsługuje większość pociągów w kierunku Poznania, Wrocławia, Torunia, Bydgoszczy, Olsztyna, Ełku oraz międzynarodowe do Berlina Licht. i Kaliningradu. Biuro Dyżurnego Ruchu. 4: "Peron 3" - Dwukrawędziowy peron międzytorowy. Wiata nad peronem, kasetony informacyjne, krzesełka dla podróżnych. Obsługuje większość pociągów w kierunku Wrześni, Jarocina oraz Leszna. Biuro Dyżurnego Ruchu. Perony 1, 2, 3 łączy tunel zaczynający się pod wiatą peronu 1. Na każdym peronie dwustronne wyjścia z tunelu. (info: M. S, 2006-05-15)
Większość torów postojowych, manewrowych i rozrządowych jest obecnie używana tylko sporadycznie. Wiele z nich zostało już rozebranych - niegdyś duża stacja Gniezno zmienia się w zapyziały przystanek kolejowy. (info: combichrist, 19-04-2010)

Pozostałe tory rozrządowe i postojowe służą już tylko jako składowisko złomu. Są przeznaczone do rozbiórki. (info: avalon, 19-12-2011)

Opis budynków:

Tzw "lokomotywownia" Zakladu Taboru PKP została zamknięta ostatecznie w 2009 roku - od tego czasu budynki tego zespołu naprawczego zmieniają się w ruinę. Być możne na miejscu dawnego ZT powstanie centrum handlowe. (info: combichrist, 19-04-2010)

PKP porzuciła większość istniejących budynków co miało wpływ na ich późniejszą dewastacje. Budynek poczekalni przystanku osobowego podobno ma być odnowiony. Kasa czynna tylko w ciągu dnia. (info: avalon, 19-12-2011)

PKP rozpoczyna remont budynku stacji kolejowej. Z dokumentacji dostępnej na stronie PKP wynika, że większą cześć dawnej stacji kolejowej przejmie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie. Poczekalnia, wc, kiosk i kasa biletowa kolejowego przystanku osobowego będą się mieściły w jednym pomieszczeniu które jest teraz używane jako poczekalnia. (info: avalon, 26-02-2013)

W latach 70 XIX wieku planowano budowę linii z Gniezna do Bydgoszczy przez Barcin i Łabiszyn która łączyłaby się z torami Inowrocław - Bydgoszcz w okolicach podbydgoskiej Zielonki. Ostatecznie jednak zbudowano tory do Chojnic przez Nakło.

Dworzec został wyremontowany w 2015 roku.
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nieużywana zdewastowana
zadaszenie peronów: wiaty nad peronami
semafory: świetlne i kształtowe
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Wieża wodna stoi pomiędzy dwoma lokomotywowniami przy ul. Składowej,
- podobna wieża wodna istnieje na stacji w Chełmży, (info: Bolesław Wojtyniak, 15-05-2013).
Okrągła wieża wybudowana została około 1905r. jako odpowiedź na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na wodę gdy wydajność dwóch poprzednich była niewystarczająca. Posiada zbiornik wodny o pojemności 300m3.
Pierwsza, kwadratowa wieża wodna stała na północny-wschód od powyższej. Wybudowana była ok. 1874r., a rozebrana ok.1905r.
Około 1888r. na wschód od budynku dworca wybudowano oktagonalną wieże z dwoma zbiornikami po 35m3 każda. Prawdopodobnie początkowo zbiorniki znajdowały się na drugim piętrze; potem dobudowano trzecie i tam przeniesiono zbiorniki. Obecnie brak trzeciego piętra, a obiekt pełni inne funkcje. (info Przemysław Warczyński, 2020-06-11)
(okrągła) jest, stan zewnętrzny dobry, wewnętrzny - nierozpoznany
(ośmiokątna) jest, stan zewnętrzny dobry (brak górnego piętra), wewnętrzny - nierozpoznany
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 6
kody: EPA:5100026
HAFAS:5100013
IBNR:45
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  160,056 Oleśnica – Chojnice (281)  
  44,699 Poznań Wschód – Skandawa – (Железнодорожный) (353/599)  
  Gniezno – Anastazewo  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Gniezno Wąskotorowe (woj. wielkopolskie) 0,98 km
Ogród Wiktorii (woj. wielkopolskie) 1,61 km
Kolejka parkowa (woj. wielkopolskie) 2,35 km
Gniezno Winiary (woj. wielkopolskie) 3,30 km
Jelonek (woj. wielkopolskie) 3,52 km
Pyszczynek (woj. wielkopolskie) 4,57 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Maciej (2019-07-15 10:18:57)
 • #2 Darek Nowak (2020-02-24 11:38:52)
  Stacja Gniezno to praktycznie przystanek końcowy dla Kolei Wielkopolskich choć stają tu również TLK do Olsztyna i Gdyni.
  Na torach bocznych bardzo mało towarów, już więcej jest w Inowrocławiu.
  1.200 metrów na wschód od dworca, kosztem 36 mln przebudowano przejazd Pod 3 Torami: https://goo.gl/maps/…
  Było to możliwe po likwidacji jednej z grup torowych na wschodzie stacji: https://tenpoznan.pl…
 • #3 (odp. na #2) Darek Nowak (2020-04-10 23:11:42)
  Zobaczcie jak sypią się KW na relacji Mogilno/Gniezno-Poznań.
  https://koleje-wielk…
  Zostało tylko 7 kursów z tego tylko 4 codziennie.
  Wypadło aż 10 kursów czyli 60%.
  Sytuacje ratuje 9 kursów Polregio z Bydgoszczy i Torunia.
 • #4 wasiukibic (2021-05-05 20:07:47)

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Gniezno

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...