OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bartoszyce

Ostatnia zmiana: 2020-11-18

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja towarowa. Ruch pociągów osobowych zamknięty niestety od 1.VII.2002. Stan torów do Korsz b.dobry. Stan odcinka do Głomna nie najlepszy - tory powykrzywiane. Most kolejowy sprawny. Jeśli ktoś miałby jakiekolwiek materiały nt. tej stacji to bardzo proszę o kontakt mailowy jacsob16@wp.pl (info: sobol, 2007-01-29)

Opis infrastruktury: Tory w stanie dobrym. Bocznice kolejowe używane. Przejście podziemne używane, czynne. (info: sobol, 2007-01-29)

Opis budynków: Budynek dworca - na górze mieszkania, na dole sklepy i bar. Brak poczekalni pks. Jest biuro ekspedycji towarowej. Pozostałe budynki używane jako mieszkania bądź nie używane. (info: sobol, 2007-01-29).

Stan na 15.11.2020:
-Semafory wjazdowy od strony Korsz posiada wskaźnik W31. Tak samo semafor wjazdowy od strony Głomna.
-Semafory na stacji nie posiadają już wskaźników W31.
-Tory widać, że od długiego czasu nie używane.
-Perony na stacji pozarastane dużą warstwą traw mchów itp.
(info od: Michał Rydel, 2020-11-16)
Dane tabelaryczne
Województwo: warmińsko-mazurskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 4
kody: IBNR:407
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  86,794 Słobity – Bartoszyce (255)  
  0,000 Bartoszyce – Широкое  
  225,649 Białystok – Głomno (– Багратионовск) (38)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Karolków 2 (woj. warmińsko-mazurskie) 2,89 km
Karolków 1 (woj. warmińsko-mazurskie) 3,70 km
Szwaruny (woj. warmińsko-mazurskie) 5,53 km
Krawczyki (woj. warmińsko-mazurskie) 7,10 km
Skitno (woj. warmińsko-mazurskie) 7,98 km
Głomno (woj. warmińsko-mazurskie) 10,48 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Adam Komorek,Gdańsk (2017-11-18 17:49:54)
  O ile dobrze pamiętam,to w samych Bartoszycach nie było(i chyba nadal nie ma) torów szerokich 1524mm.Tor o tym prześwicie zaczynał się za mostem na Łynie na terenie dawnych zakładów zbożowych(PZZ),gdzie następował przeładunek zbóż z Polski do ówczesnego ZSRR i być może odwrotnie,a potem Rosji.Nie wiem,czy ten elewator nadal istnieje,a jeśli tak,to czy nadal ma dostęp do sieci PLK.Ja w Bartoszycach bywałem w latach 1988-1993 i wtedy widywałem w nich sporo składów zbożowych,tak polskich jak i rosyjskich(te ostatnie oczywiście na terenie elewatora.
  Potem aż do dzisiaj nie zaglądałem ani do Korsz,ani do Bartoszyc,stąd nie mam pojęcia jak tam wygląda,ani co się tam dzieje.Dochodziły do mnie pewne informacje a raczej plotki,np.o zamknięciu elewatora zbożowego w Bartoszycach(może nawet jego fizycznej likwidacji),albo o zdjęciu sieci trakcyjnej na odc.Olsztyn-Korsze.Ta ostatnia wiadomość okazała się na szczęście nieprawdziwa,choć mogła okazać się prawdziwa.Zniknął bowiem powód,dla którego ten odcinek zelektryfikowano,czyli intensywny ruch towarowy do obwodu kaliningradzkiego i dalej do Rosji związany z dużym eksportem naszego węgla(przez przejście Skandawa/Żeleznodorożnyj przesyłano go nawet 5mln ton rocznie),a przede wszystkim z eksportem różnych wyrobów przemysłowych z ówczesnej NRD i później Niemiec już po ich zjednoczeniu.Tamtejsi kolejarze mówili o przerobie w Korszach do 500 wagonów na dobę,nie licząc zwartych składów,tzw.wahadeł.
  Za granicę szły na przykład składy z ciężarówkami lub kombajnami do zbioru zbóż i wiele innych nie wymagających prac manewrowych m.inn.na tamtejszej górce.A prócz poc.węglowych,zbożowych i tranzytowych pojawiały się też składy krajowe,jak choćby z burakami i innymi surowcami do ówczesnej cukrowni w Kętrzynie,paliwowe i wiele innych.Ruch więc był naprawdę spory.Wszystko się to skończyło po 1993r.,stopniowo ulegając redukcji już od roku 1990.Główną przyczyną spadku przewozów tamtą trasą prócz spadku zapotrzebowania Rosji na towary z importu oraz utworzenie"mostu"promowego na trasie Mukram-Kłajpeda,który odebrał nam praktycznie cały tranzyt do obwodu kaliningradzkiego i nie tylko zresztą tam.Na początku lat 90-tych rozpoczęto prace przy elektryfikacji odc.
  Ełk-Korsze,ale je szybko przerwano z braku środków finansowych.Podobno PLK mają je wznowić,ale czy i kiedy to nastąpi-trudno powiedzieć.Na koniec chcę powiedzieć,że bodaj w późnych latach 90-tych lub z początkiem dwutysięcznych utworzono w Głomnie mały terminal,a właściwie punkt przeładunkowy na styku torów normalnego i szerokiego.Być może później miałby on być powiększony.Jednak z tego co przeczytałem,zbyt długo on nie istniał,a teraz w ogóle nie ma do Głomna dojazdu pociągami i raczej się na to nie zanosi.Może ten odcinek ov
  calał,gdyby w całości istniał wyłącznie jako linia normalnotorowa,do samego Kaliningradu.
 • #2 (odp. na #1) roman paul poznan (2017-11-28 22:14:51)
  czy można prosić o adres Pana Adama Komorka
  dziękuję
 • #3 Krzysiek (2021-01-18 22:38:53)
  Elewator zbożowy w Bartoszycach nadal istnieje, ma połączenie do sieci PLK od strony południowej. Od strony północnej natomiast wyprowadzony jest tor szeroki, który prowadzony jest splotem wraz z linią normalnotorową do Głomna. Mało się o tym wspomina, ale za Głomnem, ale przed granicą państwa jest jeszcze punkt przeładunkowy.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Bartoszyce

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...