OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bełżec

Ostatnia zmiana: 2014-01-08

Opis ogólny
Opis ogólny: Historia:

W 1887 r. do Bełżca doprowadzono linię kolejową z Rawy Ruskiej, a w 1916 została oddana linia do Rejowca. 4 lipca 1944r. został zbombardowany pociąg z amunicją i materiałami wybuchowymi przez sowiecki samolot. Zniszczeniu uległ dworzec kolejowy. Na jego miejscu Niemcy postawili drewniany barak, który funkcjonował do lat 90-tych XX w. Jego zadania przejął, odległy o 500m, nowoczesny dworzec.

Na terenie stacji znajdują się wybudowane z czerwonej cegły Wieża Ciśnień, potężne zbiorniki z wodą wybudowane przez Austriaków. W pobliżu stała parowozownia, w której wykonywano bieżące naprawy parowozów. Również tam była obrotnica. (info: Paweł Płocharz)

Opis budynków: Dawna Nastawnia Dysponująca nieczynna. Stację obsługuje nastawnia przy przejeździe kolejowym. Parowozownia w ruinie. (info: Karol Romaniuk, 2006-08-26)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubelskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: nieużywana zdewastowana
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 5
kody: HAFAS:5100668
IBNR:2
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  122,470 Rejowiec – Hrebenne (– Рава-Руська) (69/471)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Bełżec Wąski (lubelskie) 0,83 km
Bełżec Drugi (lubelskie) 5,04 km
Podlesina (lubelskie) 6,39 km
Tomaszów Lubelski (lubelskie) 8,12 km
Lubycza Królewska (lubelskie) 9,77 km
Werchrata (podkarpackie) 13,85 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Bełżec

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...