OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Dąbrowa Górnicza

Ostatnia zmiana: 2021-03-05

<== | Galeria | ==>
Data: 2012-09-03
Autor: Dawid Kmiotek
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2013-05-05

Galeria użytkownika

Budynek dworcowy kolei Iwanogrodzko-Dęblińskiej. Zdjęcie wykonane od strony miasta. Przedstawia ono drugi z budynków dworcowych stacji. Budynek ten kiedyś obsługiwał pociągi linii kolejowej do Dęblina (Iwanogrodu). Ciekawostką jest to że od budynku odchodził również tor w kierunku stacji Zagórze, obecnie nie istniejący.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki dworcowe.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: Budynek dworca byłej Kolei Iwanogrodzko - Dąbrowskiej (wyburzony).

Dodaj podobiekty
Odsłon (od 12 maja 2014): 1023
: 12

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

[pokaż/ukryj starsze ⇅]

 • #3 (odp. na #2) ACdVL (Andrzej) (2021-03-04 15:57:11)
  Wielokrotnie o tym wspominałem na OBK. Więc zapytam się jeszcze raz: czy sędziwy musi u nas w ojczyźnie oznaczać - na rzeź, pod nóż? Wygląda na to, że w większości niestety tak.
 • #4 (odp. na #3) Olek Droń (2021-03-06 11:47:58)
  Zburzono tylko ten, czy 2 dworce?
 • #5 (odp. na #4) ACdVL (Andrzej) (2021-03-07 12:21:07)
  O ile mi wiadomo to tylko ten konkretny. Tamten się raczej ostał.
 • #6 (odp. na #5) Olek Droń (2021-03-07 13:40:28)
  Cóż szkoda, ten był całkiem zachowany
 • #7 (odp. na #6) ACdVL (Andrzej) (2021-03-07 16:59:03)
  Jako żywo, i w dodatku ten budynek pamiętał wiele, wiele lat.. Niestety, u nas z dbałością o historię jest na bakier, by nie powiedzieć ostrzej. Nic, jeno burzyć! Chora dewiza, chore motto chorych decydentów.
 • #8 Damian "CenTraX!" Stupień (2021-03-08 19:57:09)
  Postęp prac - https://www.youtube.…
 • #9 Bobik (2021-07-11 16:52:30)
  Nie, no lepiej było zostawić zaniedbany, gnijący budynak jakich wiele na dąbrowskich stacjach. Już ta stara nastawnia od strony peronu odpowiedno "wita" podrużnych przybywajacych do D.G. Jeśli sie już doprowadziło te stare budynki do stanu agonalnego, nie pozostaje nic innego tylko je własnie wyburzać. Podobna, strasząca rudera stoi na stacji w Gołonogu. Po kilku latach samo się zawali.
  Skoro ma powstać nowe centrum przesiadkowe, które ułatwi komunikację rudery trzeba usuwać. Wystarczy, że przy dworcu stoi stara fabryka obrabiarek, która niedługo będzie w podobnym stanie co nieistniejący juz budynek dworca.
 • #10 ACdVL (Andrzej) (2021-07-11 22:20:30)
  Wypowiedź powyższa sugeruje, jakoby ten budynek, będący w ostatnim czasie w nienajlepszym czasie, był jednym z wielu budynków, jakie istniały na PKP. Otóż kolega zapewne zapomniał, iż jest to historyczny budynek Kolei Iwanogrodzko-Dęblińskiej, i jako taki zasłużył na lepszy los aniżeli rozbiórka. Apelowałbym o trochę więcej szacunku wobec historii. Zwłaszcza że zapewne teraz powstanie nowy moloch, który w żaden sposób (chyba w taki, że będzie służył pasażerom) nie będzie nawiązywać do czasów powstania tejże linii.

  Wiele razy już wspominałem o tym, i chyba nie do każdego, widzę, to dotarło. Powtórzę (za co z góry przepraszam wszystkich użytkowników OBK) zatem się jeszcze ten (oby) JEDEN raz: budynki dworcowe o profilu iście historycznym, które przetrwały wiele, wiele lat od zarania kolei, tudzież takie budowane w pięknych stylach architektonicznych winny być jako takie ocalone i od rozbiórki, i od zapomnienia, gdyż są to pomniki historii. Mnie nauczono należytego podejścia do historii. Można mieć braki wiedzy - trudno, sam takie czasami miewam - można się z pewnymi rzeczami nie zgadzać - ale nie mogę pozwolić na brak szacunku wobec historii. Czy to histeria? Za duże słowo. Przesada? Też. Myślę, że szacunek do historii nie powinien być zerowy.
  Jeszcze małe PS: zatem z wymienionych przeze mnie względów nazywanie tego obiektu per rudera to duży skandal.
 • #11 Bobik (2021-07-23 11:05:39)
  @ACdVL: Masz prawo do swojej opinii. Ja mam prawo do swojej. Dla mnie walący się, zdewastowany budynek, który stoi i straszy kilka(naście) lat nie stanowi żadnego obiektu historycznego. To po prostu kupa cegieł, bez wartosci. Oczywiście, rzeczony budynek zasłuzył na dobre traktowanie. Ale gdy stał, wszyscy mieli go w d... łacznie z włascicielem, czyli koleją. I gosciem od zabytków też. Jest dworzec w Zabkowicach w o wiele lepszym stanie. Jego można i nalezy konserwowac, odnawiac. Póki jest co.
 • #12 (odp. na #11) ACdVL (Andrzej) (2021-07-23 20:45:01)
  Pójdę zgodnie z myślą pierwszych dwóch zdań wypowiedzi kolegi. :) Kolega musi wiedzieć, że same z siebie tego typu obiekty nie stały się z dnia na dzień "podniszczonymi ruderami", jak to mniej więcej ująłeś - owszem - doprowadziła do tego polityka zbywania na zdechło tychże obiektów przez zarządzających. Nie zawsze też były w tak złym stanie, jak pewnie kolega wie. Nie mnie, myślę, być nauczycielem, w dodatku - o ironio..! - online, myślę jednak, że właściwe podejście do historii winne byłoby być wszczepione Polakom, bo choć Naród to zawsze dzielny był, i z grecką nieomal historią (tj.: ze znakomitymi dziejami) to niestety widzi mi się, że ma wszczepiony gen braku szacunku do przeszłości, do innych ludzi (nie każdy oczywiście mój krajan taki jest). Niech tego przykładem będzie ul. Wiejska w Warszawie. A ten akurat budynek - będę się tego trzymał - jest częścią historii. Jak jednak już wspomniałem - ni ja nauczyciel, ni majster choćby. I - choć nie całkiem mi po drodze z kolegi opinią (choć pod pewnymi wątkami się podpiszę), to uszanuję ją, bo szacunek do współadwersarza to powinna być dobra cecha szanującego się człowieka z krwi i kości. Jak również każdego poddanego Królowej, którą zwiemy Polska. Pozdrawiam. :)

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Dąbrowa Górnicza

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...