OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Dąbrowa Górnicza

Ostatnia zmiana: 2021-03-05

Opis ogólny
Opis ogólny: Linia kolejowa przez Dąbrowę Górnicza otwarta została w 1858 r. W austriackim "Welt-Atlas", wydanym w Wiedniu około 1920 r., na jednej z mapek, o nazwie Oberschlesisches Kohlenrevier, przy miejscowości Dąbrowa, przy symbolu stacji, jest napis H.St.Gsichow. Gzichów, dawna siedziba gminy, jest obecnie częścią miasta Będzin. (info: Andrzej Wysocki, 2007-06-16)

Opis infrastruktury: Przez stację przechodzą 2 tory. Za starym budynkiem stacyjnym znajdują się bocznice dawnej KWK Paryż {zlikwidowana 1995r}. Obecnie bocznice te utrzymywane są przy życiu poprzez funkcjonowanie pobliskiego zakładu przerobu węgla. (info: Mateusz Nowak, 2006-03-14).
Część torów jest zdatna do użytku natomiast część rozebrana (info: quantusis, 2006-05-26)

Do niedawna istniała metalowa kładka umożliwiająca podróżnym dostanie się na peron (wcześniej umożliwiała dojście do dworca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej). Wybudowano ją około roku 1910. W roku 2003 została ona rozebrana ze względu na jej zły stan techniczny (info: Łukasz Sambor, 2008-01-04)

Część torów została rozebrana z powodu zmian,które mają nastąpić w związku z budową nowego centrum handlowego. Dworzec chyba doczeka się lepszych dni. (info: Monia K., 29-07-2008)

Opis budynków: Przy peronie znajduje się stary nieużywany budynek kolejowy. Zaś kasa znajduje się kilkanaście metrów dalej przy ulicy. Budynek w nieokreślonej przyszłości ma zostać zmodernizowany (info: Mateusz Nowak, 2006-03-14)
Budynek przy torach kolejowych jest dawnym dworcem kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Obecnie mieści się w nim nastawnia. Budynek w którym obecnie mieszczą się kasy biletowe i poczekalnia jest dawnym dworcem kolei Nadwiślańskiej (Iwangrodzko (Dęblińsko) - Dąbrowskiej. (info: Łukasz Sambor, 2008-01-04)

Budynek,który w latach swojej świetności był dworcem obecnie jest nastawnią. Większość okien jest zniszczona,a szyby popękane. W obecnym głównym budynku,gdzie znajdują się kasy zaadaptowano jedno pomieszczenie na antykwariat. (info: Monia K., 29-07-2008)

Kasa biletowa jest czynna znajduje się w (kontenerze) obok budynku dworca. (info: Dawid Zegan, 03-12-2013)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: 2021: budynek wyburzono

przed 2020: Na stacji znajdują się dwa budynki dworcowa. Przy peronie jest dworzec Drogi Żelaznej Warszawsko-wiedeńskiej (nieczynny, zdewastowany), natomiast przy drodze Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej ( nieczynny, w stanie dobrym).
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: Zamknięta wiata przystankowe. Pełni rolę poczekalni.
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: rozebrane
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100340
HAFAS:5100250
IBNR:30
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  300,125 Warszawa Centralna – Katowice (1)  
  9,936 Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza (162)  
  Dąbrowa Górnicza – Sosnowiec Zagórze  
  Kolej Ruchu Regionalnego  
  Dąbrowa Górnicza – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Zielona (woj. śląskie) 0,80 km
Dąbrowa Górnicza Poniatowskiego (woj. śląskie) 0,94 km
Zbiornik podsadzkowy nr III (woj. śląskie) 1,20 km
Łabędzka (woj. śląskie) 1,21 km
Kopalnia Paryż (woj. śląskie) 1,66 km
Kuźnica Warężyńska KWA (woj. śląskie) 2,05 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Bobik (2021-07-11 16:39:12)
    Budynek dworca od strony ul. Kościuszki/Kolejowej został wyburzony w ramach budowy centrum przesiadkowego, tunelu pod torami i drogi za Hutą Bankową. Peron stacji został przebudowany, zyskał m.in. przejscie podziemne. Całośc inwestycji ma być gotowa do końca marca 2023.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Dąbrowa Górnicza

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...