OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Mysłowice

Ostatnia zmiana: 2019-01-27

Opis ogólny
Stacja kolejowa Mysłowice została oddana do użytku w 1846 roku, jako stacja końcowa linii Wrocław-Mysłowice. Dawniej jedna z większych stacji na Górnym Śląsku. Obecnie na pociągi osobowe jeżdżą z dużo mniejszą częstotliwością, ruch towarowy jest również dużo mniejszy niż w casach, kiedy działała KWK Mysłowice.
Na stacji istnieją 2 lokomotywownie. Pierwsza przy ulicy Powstańców i Szymanowskiego ma ona 18 stanowisk. Istniała w niej szkoła zawodowa, w latach 50 została zmieniona na wagonownię, obecnie funkcjonuje jako garaż dla drezyn oraz czasem naprawiany jest w niej tabor prywatnych przewoźników. W 2017 roku część lokomotywowni została wyremontowana m.in. założono nowe rynny oraz wyremontowano dach. Druga lokomotywownia zlokalizowana jest przy ulicy Katowickiej. Są tam 2 hale wachlarzowe (jedna ma 5 stanowisk, a druga 2), istniała jedna obrotnica (już nie istnieje). W lokomotywowniach istnieje warsztat samochodowy oraz sklep z częściami samochodowymi. W 2015 roku na części magazynu towarowego wymieniono papę na dachu. Przed światowymi dniami młodzieży w Krakowie na stacji zostało wyremontowane przejście podziemne, schody na perony, ławki, dach wiat z peronów 2 i 3, zamontowano nowe znaki informujące np. peron 3 itp. Zburzono 2 poczekalnie peronowe na peronie 3. Pozostałe na peronie 2 zostały pomalowane. W sierpniu 2016 roku zburzono jedną część lokomotywowni przy ulicy Powstańców. Był to budynek socjalny. W październiku 2016 roku zburzono zdewastowane budynki przy ulicy Oświęcimskiej: magazyn główny, wieżę wodnę oraz pozostałości dawnej nastawni.
Na przełomie 2018/2019 roku rozpoczęła się modernizacja stacji.
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: Na stacji istnieją dwie grupy torów: osobowa do której należą nastawnie MWA i MW11 i towarowa do której należą nastawnie MWA i MWB.
budynki: Dworzec istnieje jest nieczynny w stanie dobrym.
lokomotywownia: Lokomotywownia została wybudowana w 1906 roku podczas rozbudowy stacji. Lokomotywownia przy ulicy Powstańców posiada 18 stanowisk. Została zmieniona na wagonownię w 1964 roku, a w 1998 zamknięta. Obecnie parkują w niej drezyny oraz czasami prowadzone są tam naprawy taboru prywatnych przewoźników. Lokomotywownie przy ulicy Katowickiej także zostały wybudowane w 1906 roku. Funkcjonowały także prawdopodobnie do końca lat 90 XX. Obecnie w 5-stanowiskowej jest warsztat samochodowy, a w 2-stanowiskowej jakaś hurtownia (w tej bramy wjazdowe zostały zamurowane).
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście podziemne: Na stacji istnieją dwa przejścia podziemne. Przejście nr 1 nieczynne, nie łączyło ze sobą dwóch części miasta. W związku z tym zdecydowano się na budowę drugiego przejścia, które jest czynne do dziś. Wejście do starego przejścia na peronach są zakryte deskami a od strony ul. Oświęcimskiej częściowo zasypane.
kasa: kasa zamknięta od 29.03.12 (info: rustsaltz, 18-04-2012)
przejście nadziemne: przejście nadziemne zostało rozebrane najprawdopodobniej wtedy kiedy elektryfikowano stację ponieważ ostały przyczółek od strony oświęcimskiej jest na wysokości sieci trakcyjnej więdz kładka prawdopodobni musiała przeszkadzać i została rozebrana.
wieża wodna: W latach 90-tych XX wieku rozebrano zbiornikową część wieży. Do 2004 roku znajdował się w niej bar. W 2015 roku ktoś chciał ją kupić i wyremontować, ale na planach się skończyło i wieża wraz z przyległymi zabudowaniami skończyła żywot dnia 12.10.2016 roku.
perony: Perony: 3, a peron 1 jest nieczynny.
Krawędzie peronowe: 6 i jedna przy budynku dworca na peronie który nie jest numerowany.
kody: EPA:5100516
HAFAS:5100175
IBNR:4222
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  12,210 Jaworzno-Szczakowa – Mysłowice (134)  
  22,948 Oświęcim – Katowice (138)  
  0,000 Mysłowice – Katowice Muchowiec (655)  
  Mysłowice – Kopalnia Mysłowice Szyb Wsch.  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Kopalnia Mysłowice Szyb Wsch. (woj. śląskie) 1,05 km
KWK Niwka-Modrzejów Szyb Kazimierz III (woj. śląskie) 1,12 km
Słupna (woj. śląskie) 1,56 km
KWK Niwka-Modrzejów Boczn. (woj. śląskie) 1,74 km
KWK Niwka-Modrzejów Szyb Staszic (woj. śląskie) 1,99 km
Mysłowice (piask) (woj. śląskie) 2,09 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Mysłowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...