OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Starachowice

Ostatnia zmiana: 2019-10-17

Opis ogólny
Opis ogólny: Opis obecny: Dworzec zdewastowany z zewnątrz jedyną szansą dla niego byłoby przejęcie przez PKS i remont elewacji. Wiaty peronowe znajdują się po obu stronach jednokrawędziowych peronów wyłożonych płytami chodnikowymi. Na wschodniej głowicy stacji znajduje się przejazd kolejowy klasy "A". (info: Sajan, 2006-11-09)

Murowany budynek stacyjny z białej cegły z lat 30tych, z okresu rozbudowy tzw. zakładów dolnych, obejmujący kasę i niewielką poczekalnię istniał do połowy lat 70tych ub.w. W tym czasie wybudowano istniejący do dziś budynek dworca. Część PKP miała trzy kasy, pomieszczenia stacyjne, część budynku zajęta była przez kasy i dyspozytornię PKS, wspólne były poczekalnia i bufet stacyjny. Właścicielem budynku było PKP - dyrekcja rejonowa w Skarżysku-Kamiennej. Pod koniec lat 80tych wyprowadziłem się z miasta i wracam tu okazjonalnie, stąd nie pamiętam, kiedy zamknięto dworzec. (info: Robert Zawisza, 29-09-2009)

Opis infrastruktury: Obecnie w budynku dworcowym mieści się bar. (info: Piotr Synowiec, 08-08-2008)

perony w stanie dość dobrym, co jakiś czas są malowane białe pasy. Wiaty peronowe w stanie dość dobrym. Obok budynku dworca przejście z barierkami prowadzące od dworca PKS na tereny spacerowe wzdłuż stawu [zbiornik retencyjny]. (info: Robert Zawisza, 29-09-2009)

Opis budynków: Dworzec ulega coraz większej dewastacji. Zawdzięczamy to graficiarzom. Zamknęli go jakiś rok temu. (info: Sajan, 2005-12-06)Jest to typowy przykład budownictwa socrealistycznego. Budynek parterowy, z dwuspadzistym wewnętrznie dachem krytym papą. W budynku znajdowała się obszerna poczekalnia wraz z kasami biletowymi oraz informacją i ekspedycją towarową. Na terenie dworca znajdował się peronowy dyżurny ruchu. Oraz w czasie świetności kiosk oraz barek. Obecnie jest to tylko hala z powybijanymi szybami, oraz zdewastowaną elewacją. (info: Sajan, 2006-11-09)

budynek opuszczony, zabezpieczony przed dewastacją, stan średni; w miejscu dawnego bufetu do niedawna czynny był bar-pizzeria. Z tyłu zamknięte. (info: Robert Zawisza, 29-09-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: świętokrzyskie
dodatkowe tory: nie ma i nie było
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100654
HAFAS:5103626
IBNR:281
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  159,772 Łódź Kaliska – Dębica (25)  
  Starachowice – bocznice i łącznice  
  Starachowice – kolejka do Rudek  
  Starachowice – kolejki leśne  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Starachowice Wschodnie (woj. świętokrzyskie) 2,52 km
Starachowice Wschodnie Wąskotorowe (woj. świętokrzyskie) 3,30 km
Wąchock (woj. świętokrzyskie) 5,61 km
Starachowice Michałów (woj. świętokrzyskie) 6,75 km
Lipie (woj. świętokrzyskie) 7,97 km
Marcinków (woj. świętokrzyskie) 9,71 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Starachowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...