OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Chorzów Miasto

Ostatnia zmiana: 2020-10-04

<== | Galeria | ==>
Data: 1986-07
Autor: U. Twardowski
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2013-04-07

Galeria użytkownika U. Twardowski

Post. 9. Pani Agata Filipczyk(+)(od lewej), długoletnia dróżniczka na post. 9. Po odejściu na emeryturę jako następca pracowałem na tym post. i zostałem wierny kolei - dziś mieszkam na nieczynnej nastawni. W środku Pani Janina Majdan.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: wydarzenia i ludzie; wnętrza.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon (od 12 maja 2014): 1387
: 8

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 subsens (2020-09-29 01:49:03)
  Baza potrafi wyrwać z butów... Trzy sumy doświadczeń, trzy spojrzenia, ponad nimi łagodny licznik czasu. Czas jest zresztą głównym atrybutem opisu. Poza walorem dokumentu oraz osobistej pamiątki to zdjęcie chyba ma w sobie coś więcej. Dobrze, że się tu znalazło.
 • #2 subsens (2020-09-29 12:59:15)
  Dwie sumy doświadczeń, dwa spojrzenia, pewnie nie tylko na fotkę. A ponad nimi łagodny licznik czasu :). Wyrazy sympatii i pozdrowienia dla spoglądających - ze zdjęcia i na zdjęcie.
 • #3 (odp. na #2) wasiukibic (2020-09-29 22:57:23)
  Nie wiem czy tylko mnie uderza kontrast, jaki bije z tej fotki - z jednej strony szarobury krajobraz Górnego Śląska za oknem, jaki pamiętam z dzieciństwa (teraz jest o wiele bardziej kolorowo), w dodatku dość siermiężne wnętrze posterunku, jeszcze z farbą olejną na ścianach i tym charakterystycznym zegarem (nie pamiętam jakiej produkcji) oraz telefonem (RWT Radom?) - chyba typowe wyposażenie każdego, kolejowego biura w tamtych czasach. Ale ludzie, mimo to - weseli. Ciekawe, czy tylko poza do zdjęcia?
  PS. Czy ktoś pamięta, jaka fabryka wykonywała te zegary dla kolei? Pieszyce?
 • #4 (odp. na #3) Paweł Skup (2020-09-30 09:31:16)
  Moim zdaniem Predom Metron z Torunia
 • #5 U. Twardowski (2020-09-30 21:58:30)
  Chyba Pan Skup ma racje z tym zegarem; ta zielona farba faktycznie ohyda. Ja już wtedy tam nie pracowałem, nie doszło by do tego za moich czasów, od dziecka pamiętam ściany były żółtopiaskowe, a okna na zielone. W ostatnich latach istnienia strażnicy wymieniono okna na podwójne - były brązowe - i założono ogrzewanie elektryczne - 2 grzejniki ze składu EN 57, doprowadzono wodę oraz powstała druga ubikacja WC, także ogrzewanie elektryczne parteru, żeby nie zamarzł kibel. Było to konieczne, bo okoliczne domy wyburzono, fabryka klamek splajtowała, teraz stoi tam LIDL, i nie było gdzie chodzić z konewka po wodę pierwszą ubikacje zrobili jeszcze Niemcy ale nie zdarzyli doprowadzić wody. Na dole była kabina, muszla i sporej średnicy rura z której zawsze śmierdziało i to w centrum miasta! W kącie poruszały się pędnie stalowe do mechanicznych rogatek, sporadycznie wspinały się po nich do góry myszy.
  Telefon na zdjęciu to nie (RWT Radom) tylko jeszcze stary Siemens, do którego później dołączyli nowa słuchawkę, ten stary Siemens (można zobaczyć na innym zdjęciu) funkcjonował wspaniale - można było słyszeć muchę na sąsiednim posterunku - rozmawialiśmy godzinami z post. 8. Było to może wszystko prymitywne, ale byliśmy jedną rodziną gadali i śmialiśmy się bez końca. 12 godzinna służba szybko mijała.
 • #6 wasiukibic (2020-10-01 13:09:01)
  To ten zegar: https://static.myvim…
 • #7 (odp. na #3) Adrian K (2020-10-02 00:23:31)
  Tak, ten zegar to typowy Metron. Żaden specjalnie kolejowy. Pieszyce chyba nigdy nie robiły zegarów skrzynkowych.
 • #8 (odp. na #7) wasiukibic (2020-10-02 13:28:30)
  OK, nie mniej jednak często przeze mnie spotykany w kolejowych biurach w latach 90. i 00.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Chorzów Miasto

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...