OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bąk

Ostatnia zmiana: 2016-03-23

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja obecnie pełni rolkę przystanku.

Przez stację miała przebiegać budowana od 1914 roku linia kolejowa Gdańsk-Stara Piła-Liniewo-Bąk-Czersk, która miała być kolejowym skrótem z Gdańska do Kolei Wschodniej(Ostbahn). Z powodu odrodzenia się państwa Polskiego w 1918 roku, i przyznanie cześci ziem, przez które miała przebiegać linia, dalszych prac budowlanych nie prowadzono uważając za niecelowe dokańczanie linii o tak małym, jak wówczas sądzono,znaczeniu. (info: Wojciech Witulski)

Bąk to mała, bodajże 3 peronowa, stacja z małą poczekalnią i ładnym ogródkiem. Niedaleko stacji stał kiedyś dom, w którym był skup grzybów (i który chyba istnieje do dziś). Na stacji jest pompa i wiata pod którą leżał kiedyś węgiel i stał mały pusty wagonik, jednak tory prowadzące do tej wiaty były zablokowane (znakiem i taką blokadą na szynę). Stacja wzięła swoją nazwę od oddalonej o 6 km miejscowości Bąk. Pociągi jakie tam jeździły to głównie lokomytywy serii SM-42, SP-42, SP-45 wraz z wagonami BHP (to te piętrowe ciemno-zielone wagony) i bardzo rzadko Wars'a. Kursowały tamtędy również autobusy szynowe. Stacja ogólnie jest bardzo malownicza bowiem usytuowana w lesie i rzadko kiedy można było zobaczyć na niej miejscowych. (info: Voytas)

Opis infrastruktury: Od wiosny 2010 głowica północna zmodernizowana - elektryczne napędy rozjazdów i semafory świetlne. Głowica południowa bez zmian - wajchy i semafory kształtowe. (info: vredny, 27-06-2010)
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne i kształtowe
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 3
kody: HAFAS:5100362
IBNR:5032
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  116,699 Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port Centralny (201)  
  77,763 Laskowice Pomorskie – Bąk (215)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Wdzydze (pomorskie) 5,22 km
Wojtal (pomorskie) 5,34 km
Olpuch (pomorskie) 7,01 km
Olpuch Wdzydze (pomorskie) 8,97 km
Szałamaje (pomorskie) 10,19 km
Karsin (pomorskie) 11,81 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

  • #1 Adam Maronidze (2018-04-17 00:59:32)
    Z stacji Bak, wiedzie ladna droga lesna /przez Podrabiona I Borsk/ - nad Jezioro Wdzydze. Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Bąk

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...