OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Łódź Radogoszcz

Ostatnia zmiana: 2020-07-02

Opis ogólny
Zarys dziejów stacji Łódź-Radogoszcz podczas II wojny światowej w: BARANOWSKI Julian, Łódzkie getto, 1940-1944. Wyd. 2 (poprawione); (! w wyd. 1 nie ma o tym wzmianki), Łódż 2003, ss. 117-119 (rozdz. p.t. Stacja przeładunkowa getta na Radogoszczu; kilka interesujących zdjeć z tego okresu). Ponadto obszerne informacje, łącznie z ładnym planem tej stacji z 1944 r. w książce (zapomniałem autorów!) o łódzkim węźle kolejowym. (info: Wojciech Źródlak, Łódź)

Stacja, z ktorej Niemcy wywozili Żydów z Łódzkiego Getta (LitzmannStadt-Getto)do Oświęcimia (info: dalton)
W odnowionym budynku stacji znajduje się wystawa poświęcona tragicznym losom Żydów z Łodzkiego Getta. Na stacji ustawiono w roli pomnika skład kolejowy złożony z ex Ty2-702 upodobnionego do BR 52-6340 z trzema bydlęcymi wagonami… Dodatkowo na stacji wybudowano komleks budowli symbolizujących komorę gazowa i cos na kształt sciany płaczu z nazwami poszczególnych obozów koncentracyjnych… (info: Om101, 2005-04-18)

Stacja Radegast obecnie jest odziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W okresie okupacji hitlerowskiej stacja nosiła nazwę – Stacja Przeładunkowa Getta na Radogoszczu (Verladebahnhof Getto-Radegast). Była punktem przeładunkowym żywności, opału, surowców dla ludności i zakładów pracy getta oraz wyrobów wyprodukowanych przez Żydów. Stała się również Umschlagplatzem dla ludzi wywożonych do obozów zagłady. Więcej informacji na http://www.muzeumtradycji.pl/3-historia/ (info: Jacek.F, 14-04-2014).
Dane tabelaryczne
Województwo: łódzkie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: BUDYNEK NASTAWNI KOLEJOWEJ DYSPONUJĄCEJ
Linia kolejowa Łódź Widzew –Zgierz (1919)Prace przy planowanej nastawni rozpoczęto już w 1937 r. Do wybuchu II wojny światowej budynek nie został ukończony, lecz już wówczas mieścił mieszkania oraz biuro zawiadowcy. Przekształcenie na początku 1941 r. punktu przeładunkowego w stację getta łódzkiego wpłynęło na częściową zmianę przeznaczenia nastawni. Na polecenie niemieckich władz miasta budynek, przejęty w stanie surowym,zaczęto wykańczać i adaptować na posterunek policji ochronnej (niem. Schutzpolizei). Umieszczono go na parterze budynku. Funkcjonariusze byli odpowiedzialni za strzeżenie terenu stacji, kontrolę ruchu w jej obrębie, w szczególności w okresie wysiedleń ludności do getta (lato-jesień 1941r.) oraz deportację jego mieszkańców do obozów zagłady (styczeń-wrzesień 1942 r. oraz czerwiec-sierpień 1944 r.).
"Ludzie są przeważnie w milczeniu, wszyscy są opanowani… pojedyncze osoby nie wytrzymują, padają bez życia… inni zanim wyruszą w podróż, odbierają sobie życia zakładając na szyję stryczek… Ale ulica nie chce o tym wiedzieć. Nie przejmuje się losami jednostek. Należy do wszystkich. Jest sprawiedliwa. Ten, kto upadnie, zostaje. Nie ma czasu. Nagli głód, a śmierć czeka." Józef Zelkowicz, Notatki z getta łódzkiego 1941-1944, 1942 r.
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2 / obecnie: 0
Krawędzie peronowe: 2 / obecnie: 0
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  6,610 Łódź Widzew – Kutno (16)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Łódź Marysin (woj. łódzkie) 0,69 km
Łódź Arturówek (woj. łódzkie) 2,98 km
Łódź Uniwersytet (woj. łódzkie) 2,98 km
Rynek Bałucki (woj. łódzkie) 3,47 km
Łódź Fabryczna (woj. łódzkie) 3,62 km
Łódź pl. Wolności (woj. łódzkie) 3,87 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Łódź Radogoszcz

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...