OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Więcbork

Ostatnia zmiana: 2017-10-16

Opis ogólny
Opis ogólny:

W połowie 2000 roku pasażerski ruch kolejowy na terenie gminy Więcbork został całkowicie zawieszony. Na początku lat 90-tych zawieszono komunikację pasażerską na linii ze Świecia przez Więcbork do Złotowa,a w połowie 2000 r. na trasie z Nakła przez Więcbork do Chojnic,pomimo zadowalającej frekwencji...
Mówi się o przywróceniu ruchu pociągów pasażerskich na odcinku Nakło-Chojnice przez PCC Arriva... (info: Więcborszczanin, 2008-03-21 23:04:36)

Nowe informacje o planach wznowienia przewozów:
http://gazetawiecborska.pl/2013/07/17/przewozy-pasazerskie-na-linii-kolejowej-naklo-wiecbork-chojnice-zostana-wznowione/ (info: Maciej Zygowski, 16-09-2013)

Stacja PKP Więcbork jest czynna i eksplaatowana dla przewozów towarowych i pasażerskich i wobec powyższego wymaga naprawy semaforów i nastawni z betonowymi przejściami na perony od strony dworca kolejowego co już zostało zgłoszone do PKP PLK SA. Należy też odchwaścić i oczyścić tory na całej stacji co już się dzieje.
(info: , 09-01-2015)
Stacja węzłowa PKP Więcbork posiada 9 torów i wyloty w czterech kierunkach, istnieje od 121 lat, powstała w 1894r. Po 123 latach zaborów od 2.011920r. ponownie w Polsce. W okresie międzywojennym miasto i gmina Więcbork kończyła granicznie II RP, a na przedmieściach Więcborka istniała rezydencja i pałac Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
(info: , 09-01-2015)

Opis infrastruktury:

Stan dobry z wyjątkiem semaforów i nastawni które wymagają kosmetycznych napraw wraz z betonowymi przejściami ze stacji na perony
(info: , 09-01-2015)

Opis budynków:

Stan dobry, należ je tylko odmalować (info: , 09-01-2015)
Dane tabelaryczne
Województwo: kujawsko-pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe nieczynne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 4
kody: IBNR:5687
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  76,832 Świecie nad Wisłą – Złotów (240)  
  269,803 Oleśnica – Chojnice (281)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Zakrzewska Kolonia (kujawsko-pomorskie) 6,87 km
Runowo Krajeńskie (kujawsko-pomorskie) 7,39 km
Wysoka Krajeńska (kujawsko-pomorskie) 8,34 km
Pęperzyn (kujawsko-pomorskie) 8,43 km
Rajgród (kujawsko-pomorskie) 10,46 km
Świdwie Sępoleńskie (kujawsko-pomorskie) 11,17 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Więcbork

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...