OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Podnieśno

Ostatnia zmiana: 2019-12-24

Opis ogólny
Od stacji odchodzi krótka bocznica do czynnego zakładu przemysłowego, który nie korzysta jednak z usług kolei. I ciekawostka: na wylocie w kierunku Bielan Podlaskich są 2 semafory jednoramienne. (info: Quentin, 2007-10-13)

Stacja wyłączona z użytku w 2005 roku. Po wejściu do budynku dworca na biurku rewidenta leżał woreczek z napisem "Podnieśno, kasa towarowa" a na nim krzyż.(info: Paweł T. 2009-11-17) (info: Paweł Troć, 18-11-2009)

Ciekawostka: Cytat z "Życia Siedleckiego": "Rodzina Wójcików mieszkała w budynku kolejowym przy stacji Podnieśno. Ojciec Janusza – Stanisław – pracował tam, jako zawiadowca. Po wybuchu wojny, żaden z polskich kolejarzy nie został zwolniony, a obsługę stacji wzmocniono o niemieckich arbaiterów. Po kilku miesiącach zaprzyjaźnili się, jak kolejarz z kolejarzem. - Pamiętam niemieckich zawiadowców stacji. Jeden nazywał się Bremil. Pochodził z Hamburga. Po wojnie napisał do ojca list. Drugi miał na nazwisko Filbiś. To byli bardzo porządni ludzie. Kiedy zobaczyli, w jaki sposób żołnierze niemieccy postępują z jeńcami, to dosłownie do ojca mówili: „Bóg nam tego nie wybaczy” – wspomina Janusz." (info: Pawel T., 26-04-2012)

Opis infrastruktury:

Stacja posiada jeden główny tor (tor szlakowy linii D29-55) oraz 4 bocznice. Zwrotnice ręczne, zdemontowane, założone wykolejnice. Sygnalizacja kształtowa, zdewastowana na bocznicach, na torze głównym unieważniona. Całością stacji zarządzały dwa posterunki nastawcze. Stacja posiada 2 rampy załadunkowe (jedna połączona z magazynem).

Z ciekawostek można wymienić iż przed semaforami wjazdowymi na stacje które zostały całkowicie wymontowane stoją tarcze ostrzegawcze kształtowe unieruchomione w pozycji pionowej (semafor wskazuje sygnał stop).(info: Paweł T. 2009-11-17) (info: Paweł Troć, 18-11-2009)

Obecnie nie ma tarcz ostrzegawczych. Są wskaźniki informujące o przejeździe kolejowym. W zwrotnicach i wykolejnicach są klucze. (info: Kacper Pawluk, 25-08-2014)

Opis budynków:

Budynek stacji umiejscowiony z boku torowiska mniej więcej w połowie długości peronu. Zachowany w dobrym stanie. Brakuje szyb. W środku pozostały meble oraz masa papierów (instrukcje załadunku wagonów, kilometraż pomiędzy stacjami, dwie duże ścienne mapy polskiej sieci linii kolejowych)
Magazyn na rampie kolejowej obecnie przejęty przez zakłady paszowe. Nie jest wykorzystywany w celach kolejowych.(info: Paweł T. 2009-11-17) (info: Paweł Troć, 18-11-2009)
Budynek stacji oraz nastawnie rozebrane w październiku 2010r. (info: Paweł T., 08-09-2011)

Ciekawostka: Budynek stacji Podnieśno został rozebrany w roku 2010. Nieduży, drewniany, kryty strzechą (później eternitem) był najstarszym budynkiem na szlaku z Ostrołęki do Siedlec. Powstał jeszcze za czasów carskich (koniec XIX wieku). Służył zgodnie z przeznaczeniem przez 124 lata. Został rozebrany przy całkowitym braku zainteresowania konserwatora zabytków! (info: Pawel T., 26-04-2012)
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 2
kody: IBNR:1357
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  106,056 Ostrołęka – Siedlce (34/55)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Borki Siedleckie (woj. mazowieckie) 5,66 km
Bielany Podlaskie (woj. mazowieckie) 6,88 km
Strzała Bsz (woj. mazowieckie) 8,63 km
Siedlce Zachodnie (woj. mazowieckie) 11,10 km
Siedlce (woj. mazowieckie) 12,05 km
Sokołów Podlaski (woj. mazowieckie) 14,11 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Podnieśno

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...