OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Szczebrzeszyn

Ostatnia zmiana: 2019-05-30

Opis ogólny
W obrębie stacji znajduje się duży Terminal Przeładunkowy LHS Brody Małe. Kilka ramp, suwnice itp. (info: Karol Romaniuk, 2006-08-26)

Zeszyty Gliwickie. Tom 16. Towarzystwo Przyjaciół Gliwic. Gliwice 1984. Teodozja Monka-Sapińska "Gliwiczanie na frontach II wojny światowej", rozdział "Wśród partyzantów Batalionów Chłopskich", fragment ze str. 106. Wspomina prof. dr inż. Leon Rowiński, dyrektor Instytutu Technologii Organizacji Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, były partyzant z rejonu Biłgoraja: "Rok 1943 partyzanci Batalionów Chłopskich na Lubelszczyźnie powitali szeregiem zorganizowanych akcji. Spalono wieże ciśnień na stacji Szczebrzeszyn i w Krasnobrodzie, wysadzono most między Izbicą a Ruskimi Piaskami, zerwano tory kolejowe koło Miączyna, rozkręcono szyny i wykolejono w rejonie Zwierzyńca wojskowy pociąg, wiozący żołnierzy i sprzęt na front wschodni, rozbrajano posterunki i placówki żandarmerii". Dawno temu w internecie znalazłem informację, że wieżę wodną w Szczebrzeszynie spalił w grudniu 1942 r. oddział Armii Krajowej T. Kuncewicza. Część oddziałów BCh podlegała AK. (info: Andrzej Wysocki, 27-09-2014)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubelskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: Budynek zamknięty ale raczej nie zdewastowany - po prostu czas... wg pozostałości plakatów i kalendarzy użytkowany zgodnie z przeznaczeniem był do około 2008 roku (info: Jakub T., 17-07-2014)

W roku 2008 wyburzono budynek dawnej nastawni wykonawczej od strony Zamościa. (info: wasiukibic, 16-09-2008)
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: Jeszcze 3-4 lata temu semafory były kształtowe, obsługiwane z 2 nastawni (wykonawczej i dysponującej) około 2004 roku nastąpiła modernizacja urządzeń srk - semafory wymieniono na świetlne a całe sterowanie ruchem na stacji scentralizowano na nastawni dysponującej a nastawnie wykonawczą (od strony Zamościa) zamknięto. Mimo upływu czasu nie nosi ona śladów wandali. (info: wasiukibic, 2008-01-05)
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: HAFAS:5103294
IBNR:2253
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  66,407 Rejowiec – Hrebenne (– Рава-Руська) (69/471)  
  77,197 LHS: Лудин – Sławków Południowy (65/470)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Zwierzyniec (woj. lubelskie) 6,30 km
Cukrownia Klemensów (woj. lubelskie) 6,43 km
Klemensów (woj. lubelskie) 7,87 km
Zwierzyniec Towarowy (woj. lubelskie) 8,23 km
Zwierzyniec Wąskotorowy (woj. lubelskie) 8,25 km
Szozdy (woj. lubelskie) 10,21 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Wiesława (2020-09-16 20:54:31)
    Moja mama mieszkała w Jacni i wspominała o wysadzonym pociągu. Jeden z wagonów był wypełniony cukrem w kostkach, mama chodziła po ten cukier - miała całą szufladę cukru, który był wówczas rarytasem.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Szczebrzeszyn

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...