OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Syców

Ostatnia zmiana: 2021-01-15

Opis ogólny
W okresie międzywojennym stacja graniczna z Niemcami po niemieckiej stronie (kierunek Herby Nowe).Stacja Syców leży w dość znacznym oddaleniu od tego około 10. tysięcznego miasteczka co przy rozwoju przewozów autobusowych (Syców leży na trasie drogi krajowej nr 8) znacznie obniżyło potoki podróżnych. Gwoździem do trumny dla stacji i linii przy której ona leży była reforma administracyjna 1999 roku i przekazanie obowiązku współfinansowania przewozów na samorządy lokalne. Niestety, jako że miasteczko leży na uboczu powiatru Oleśnickiego władze zainteresowane głównie przewozami na linii Wrocław - Kluczbork i Oleśnica - Krotoszyn/Ostrów Wlkp. niezbyt przejęły się groźbą likwidacji linii. Co ciekawe, stan techniczny torowiska (mimo panoszących się chwastów) jest jak ma linię tej klasy bardzo dobry (do końca udawało się pociągowi przekraczać na niektórych odcinkach 90 km/h), ponadto miejscowa ludność wyraża zainteresowanie reaktywacją przewozów (np. młodzież ucząca się we Wrocławiu czy Oleśnicy). Wystarczyłby dopasowany do potrzeb rozkład jazdy, odpowiednia promocja reaktywacji linii oraz autobus szynowy łączący Syców ze stolicą Dolnego Śląska. (info: wasiukibic)

W okresie przed 2 wojną światową rozpoczęto budowę linii do Międzyborza, nigdy jej jednak nie ukończono.
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe nieczynne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki: Zlikwidowana nastawnia dysponująca Sy od strony Kępna i Bukowej Śląskiej w przybudówce do budynku stacji
Zlikwidowana nastawnia wykonawcza Sy1 od strony Oleśnicy.
wieża wodna: Nieużywana wieża wodna stoi ok. 100 metrów na wschód od budynku dworca, niedaleko przejazdu kolejowego w ul. Kolejowej (drogi w kierunku Namysłowa)poważnie zdewastowana, chociaż dach został naprawiony. Podobne wieże stoją m.in. na stacjach Kamienna Góra, Kudowa-Zdrój, Świętoszów, Wieruszów. (info: Bolesław Wojtyniak, 23-08-2010)
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:7488
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  29,850 Bukowa Śląska – Syców (317)  
  123,222 Herby Nowe – Oleśnica (181)  
  Syców – Międzybórz Sycowski  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Ślizów (woj. dolnośląskie) 3,23 km
Gęsia Górka (woj. wielkopolskie) 5,68 km
Dziadowa Kłoda (woj. dolnośląskie) 5,88 km
Stradomia (woj. dolnośląskie) 8,00 km
Radzowice (woj. dolnośląskie) 9,06 km
Perzów (woj. wielkopolskie) 10,51 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Syców

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...