OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Zabrze Północ

Ostatnia zmiana: 2021-04-05

Historia nazw
data nazwauwagi
1872-10-27 Ludwigsglück
1905-04-01 Zabrze O/S - Ludwigsglück
1915-02-15 Hindenburg O/S - Ludwigsglück
1945-03-19 Zabrze Północ
Historia eksploatacji
datatypstanuwagi
1872-10-27 stacja (ST) Ruch pasażerski i towarowy
1996-06-30 stacja (ST) Nieczynny/a
2002 stacja (ST) Zlikwidowany/a

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Olek Bożnów (2020-04-18 11:53:08)
  W Zabrzu rozebrano prawie wszystkie dworce np. Zabrze Północ, Zabrze Wschód i Zabrze Południe!
  Jak tak można niszczyć Polskie Koleje?!!
 • #2 ACdVL (2020-04-18 20:17:19)
  Obejrzyj sobie ostatnie 30 lat "wolności" i lata wcześniejsze, potem porównaj i zastanów się. Jeno mądrze. Wielu już wie, jaki bigos przed laty nam szykowano. Wie to też mój ojciec, który tego osobiście doświadczył. Wielu wreszcie też wie, czym zaprawiany był ten bigos i jaką biegunką się skończył, że użyję obrazowego porównania. I pamiętaj, że to samo stało się z wieloma fabrykami: Jelcz, PAFAWAG, STAR... I nie tylko nimi. I nie tylko w tej branży. W tamtym czasie zaczął się niesamowicie szerzyć wirus o nazwie głupota. Przed 1989 rokiem też był, jeno lekarstwa były lepsze. Teraz..? Szkoda słów strzępić po próżnicy..
 • #3 (odp. na #1) wasiukibic (2020-04-18 22:59:09)
  Za wyjątkiem stacji Zabrze praktycznie wszystkie pozostałe stacje i przystanki w tym mieście powstały w oparciu o duże zakłady przemysłowe, których albo już nie ma albo ograniczyły zatrudnienie i produkcję. Z resztą, mało który górnik czy hutnik dojeżdża obecnie do roboty cugiem czy banką. Pod bramę KWK Makoszowy podjeżdża 3, jak jeszcze zakład fedrował, to myślisz że ilu grubiorzy szło po szychcie na pętle, czy jeszcze wcześniej na pobliski przystanek kolejowy? W ostatnich latach większość pakowała się do aut, przewozów i to nimi wracała do domów.
  Zabrze Północ mógł jeszcze od bidy funkcjonować jako punkt przesiadkowy tramwaj-autobus, tylko czy ktoś z mieszkańców takich Mikulczyc przesiadał by się z 3 na pociąg do Gliwic (czy Bytomia - to już całkiem abstrakcja), jak pociągów już dawno nie ma, a zazwyczaj dobrą praktyką w GOP jest dublowanie się pośpiesznych linii autobusowych i połączeń kolejowych, które wzajemnie podbierają sobie pasażerów (zazwyczaj autobusy - pociągom).
  Mógłbyś jeszcze przybliżyć, gdzie znajdowały się dworce Zabrze Południe czy Zabrze Wschód?

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Zabrze Północ

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...