OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Kłodzko Główne

Ostatnia zmiana: 2020-12-02

Opis ogólny
Opis ogólny: Obecnie stacja bardziej towarowa niż pasażerska, chociaż oficjalnie jest o wciąż spory węzeł. Niestety budynek dworca jest coraz bardziej zapuszczony. Koło peronu 1 bardzo ciekawy kozioł oporowy.

Opis infrastruktury: Przed b. lokomotywownią zachował się jeszcze żuraw wodny. (info: Bolesław Wojtyniak, 10-12-2009)

Drewniano - stalowa konstrukcja wiaty na peronie 1 doczekała się w końcu remontu. Do niedawna była to pordzewiała konstrukcja, z której płatami odpadała farba, teraz słupy i belki stalowe pomalowano na niebiesko. (info: wasiukibic, 01-01-2010)

Opis budynków: Budynek dworca zdewastowany, czynna jedynie poczekalnia z kasami. Bar zlikwidowany. Na stacji czynny jedynie kiosk z prasą, słodyczami i napojami (info: sławek, 2007-08-13)

Lokomotywownia w Kłodzku istniała do roku 1993 kiedy to została zlikwidowana a tabor przeniesiony do Kamieńca Ząbkowickiego. Obecnie stoją tylko zdewastowane resztki lokomotywowni. Info: Sławek (agas26)

Szopa miała 18 stanowisk na wachlarzu tory krzyżowały się i przez bramę wprowadzano pojazdy na dwa stanowiska. (info: Waldi, 2007-09-08)

Na terenie stacji były i są dwie wieże wodne. Jedna obok budynku dawnej stołówki druga na terenie Lokomotywowni. Ta na terenie Lokomotywowni była stacją wodną zasilającą dwie wieże (posiadała pompownię) (info: Ed)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nieużywana zdewastowana
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: 2018-09: Obecnie kładka rozebrana (remont). Docelowo ma być odtworzona między budynkiem i peronami.
2016: Czynne dojście od budynku do peronów. Część prowadząca za stację zamknięta.
kasa/biletomat: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Dwie wieże wodne nadal są, wieża okrągła bliżej budynku dworca (przy dawnej stołówce) zachęca otwartymi drzwiami, chociaż na razie wygląda nie najgorzej zarówno dach jak i mury, w środku jest jeszcze armatura i drabina wewnętrzna, druga wieża przy lokomotywowni, zamknięta, jest o tyle ciekawa, że posiada b. interesujący trzon ośmiokątny, wzmocniony na zewnątrz pionowymi stalowymi listwami na narożnikach i krzyżującymi się płaskownikami, na części zbiornikowej jest dobrze zachowany wskaźnik poziomu wody w zbiorniku. Stan dwóch wież określam jako dobry (to jeszcze nie dewastacja). Budynek b. lokomotywowni w fatalnym stanie. (info: Bolesław Wojtyniak, 10-12-2009).
Trzecia wieża wodna, a historycznie pierwsza, znajduje się ok.250m na północ od budynki dworca, przy starej parowozowni; jej stan jest zły. (info: Przemysław Warczyński, 2020-12-01)
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 6
kody: EPA:5100046
HAFAS:5101564
IBNR:75
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  93,481 Wrocław Główny – Międzylesie – (Lichkov) (276/481)  
  0,000 Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny (286)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Kłodzko Skład opału (woj. dolnośląskie) 1,17 km
Kłodzko Miasto (woj. dolnośląskie) 1,61 km
Papiernia w Młynowie (woj. dolnośląskie) 2,75 km
Ławica (woj. dolnośląskie) 3,16 km
Kłodzko Nowe (woj. dolnośląskie) 3,83 km
Kłodzko Książek (woj. dolnośląskie) 4,25 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Kłodzko Główne

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...