OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Straszów

Ostatnia zmiana: 2017-07-16

<== | Galeria | ==>
Data: 2017-07-08
Autor: wasiukibic
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2017-07-16

Galeria użytkownika

Widok na dawny przystanek kolejowy Straszów od strony wjazdu z Przewozu. Z lewej strony znajdował się peron. Za plecami fotografującego przejazd kolejowy na drodze łączącej samotne gospodarstwo (w prawo) z resztą wsi Straszów (w lewo). Widok w kierunku wschodnim (Wymiarki). Jak widać linia przed położeniem nowego toru.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: perony/rampy/place/zadaszenia; pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon : 176
: 2

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

  • #1 Michał Górski (2017-07-17 15:49:49)
    czyżby odbudowa linii?, aż niemożliwe w naszym kraju :) Odpowiedz»
  • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2017-07-17 17:44:40)
    Tak, jest to odbudowa linii kolejowej Jankowa Żagańska - Horka na odcinku Mirostowice Baza Paliw - Przewóz i dalej do Potoku, celem obsłużenia transportem kolejowym jednostki wojskowej (była JW 3303) w tej ostatniej miejscowości. I w zasadzie to jest jedyny powód jej odbudowy. Szanse prowadzenia jakiegokolwiek innego, regularnego ruchu pociągów są bliskie 0 odkąd zlikwidowano porcelanę w Mirostowicach Dolnych, a huta szkła w Wymiarkach zrezygnowała z transportu kolejowego w połowie lat 90. XX wieku. Szkoda tylko, że Wojsko Polskie nie objęło swoim patronatem innych, zapomnianych linii kolejowych, wtedy może udało by się ich uratować więcej. Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji |

Stacja kolejowa Straszów

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...