OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Jelenia Góra

Ostatnia zmiana: 2016-11-13

<== | Galeria | ==>
Data: 2017-10-07
Autor: wasiukibic
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2017-10-10

Galeria użytkownika

Torowisko kolei zakładowej za bramą Tauronu, który znajduje się na skrzyżowaniu ul. Wincentego Pola i Ignacego Łukasiewicza.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; ciekawostki.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon : 269
: 4

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Michał Kłosowski (2017-10-11 10:13:19)
  Ale kosmos! Szyna tramwajowa, rozstaw wygląda na 1000. Coś wiadomo więcej nt. tej kolejki? Jakie wagoniki tam kursowały? Bo kolejka już chyba nie jest użytkowana? Odpowiedz»
 • #2 (odp. na #1) Damian Stupień (2017-10-11 12:06:24)
  zwykła kolej technologiczna (czy jak to tam się zwie), takich torowisk było/jest od groma w zakładach tartakach. Fakt, rozstaw zaskakujący. Odpowiedz»
 • #3 Zbyszek (2017-10-11 12:34:14)
  Szyny i rozstaw jak jeleniogórskiej sieci tramwajowej. Raczej wątpliwe, ale może były jakoś połączone? Odpowiedz»
 • #4 (odp. na #3) wasiukibic (2017-10-11 19:01:13)
  Raczej słabo, krańcówka tramwajów była po południowej stronie torów kolejowych przy dworca, a Tauron leży w północno-wschodniej części stacji, gdzie na ul. Wincentego Pola od strony Jelfy nie było torów tramwajowych. Prędzej tory przechodziły przez obecną ul. Wincentego Pola i Łomnicką i udawały się w stronę ramp kolejowych w okolicy skrzyżowania tych ulic. Jednak jest to tylko przypuszczenie, nie podparte żadnym dowodem. Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji |

Stacja kolejowa Jelenia Góra

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...