OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Zabrze

Ostatnia zmiana: 2019-08-19

Historia nazw
data nazwauwagi
1845-11-15 Zabrze O/S
1915-05-01 Hindenburg
1940 Hindenburg Hbf
1945-03-19 Zabrze
Historia ekspolatacji
datatypstanuwagi
1845-11-15 stacja Ruch pasażerski i towarowy

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Hannes (2018-02-24 06:12:17)
  "Dworzec, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych na tej linii, nigdy nie dorobił się na peronie wyświetlaczy informujących o tym, jaki pociąg będzie wjeżdżał na peron."
  To nie jest prawda. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku takie urządzenia zostały tam absolutnie na pewno zainstalowane. Zupełnie nietypowe, jak na warunki PRLu, bo nie czeskie Pragotrony, ale wyświetlacze składające się z małych żarówek. Nad każdym z dwóch torów wisiały dwie takie tablice, w przejściu podziemnym nigdy nie było żadnej, a w hali dworcowej wisiała duża tablica "zbiorcza", dokładnie nad schodami prowadzącymi do tunelu. Całość nie funkcjonowała długo: niczym nie zabezpieczone żarówki na peronach szybko się przepalały, nikt nie dbał o ich wymianę. Po najwyżej dwóch latach system wyłączono. Tablice wisiały jeszcze jakiś czas nad peronami, ale nie doczekały się naprawy więc w końcu i one zniknęły, a w ślad za nimi główna tablica w hali dworca. Wydaje mi się, że cała ta historia to pierwsza połowa lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, ale może ktoś pamięta to dokładniej.
 • #2 (odp. na #1) Wojciech Gross (2018-02-24 16:18:13)
  Dziękuję bardzo za uzupełnienie informacji. Zanim jednak zmienimy opis główny, potrzebujemy jakieś potwierdzenie, gdyż moje dotychczasowe źródła zaprzeczały jakimkolwiek wyświetlaczom.
  Szanowni Państwo. Skoro zajrzeliście na stację Zabrze, domniemuję, że coś was łączy z tym miejscem. Może na przykład wspomnienie o wycieczkach szkolnych, które się właśnie tam zaczynały. Zajrzyjcie do starych albumów, znajdźcie zrobione na peronie (nielegalnie!) zdjęcia wesołych małolatów czekających z plecakami na pociąg i wyślijcie do nas. Może dojrzymy w tle te wyświetlacze i będziemy mieć dowód.
 • #3 (odp. na #1) Piotr Magiera (2018-02-25 16:52:54)
  Czy chodzi o takie wyświetlacze takiego samego typu, jaki został zainstalowany w Tarnowskich Górach (https://www.bazakole… Jaworznie (https://www.bazakole… czy Oławie (https://www.bazakole…
 • #4 Damian Stupień (2018-06-01 09:57:17)
  Krótki filmik o dworcu itp -> https://www.youtube.…
 • #5 ZenobeK (2018-09-06 11:44:24)
  W dostępnych w bazakolejowa.pl historycznych rozkładach jazdy występuje następująca nazwa stacji:
  1922-1939 Hindenburg - żaden Hindenburg O/S czy Hindenburg O/S (Zabrze)
  W rjp - Gen. Gubern. 1940/41 pojawia się nazwa Hindenburg Hbf ( https://www.bazakole… ), taka nazwa utrzymuje się do końca wojny.
  W pierwszym rozkładzie po zakończeniu wojny występuje nazwa Zabrze ( https://www.bazakole… ). Taka nazwa utrzymuje się do dnia dzisiejszego.
  Amen.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Zabrze

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...